CHP’li Ateş: Seçim harcamalarını KİT’lerin görev zararları patlattı!

CHP’li Ateş: Seçim harcamalarını KİT’lerin görev zararları patlattı!
19 Ağustos 2023 09:14

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, Merkezi Yönetimin ilk yedi aylık giderlerini değerlendirdi. Kamu kurumlarına aktarılan görev zararlarının seçim etkisiyle ciddi boyutta arttığına dikkat çeken Ateş, “Kamu kurumlarına ödenen görev zararları astronomik biçimde arttı. Geçen sene görev zararı adı altında ilk yedi ayda 133 milyar lira ödeme yapılmışken, bu sene bu rakam yüzde 178 artarak 370 milyar lirayı aştı” dedi. KİT’lere ödenen görev zararlarının ise yüzde 412 arttığına dikkat çeken Ateş, “Ödenen rakam 17 milyardan 90 milyar liraya yükseldi. Sadece BOTAŞ’a görev zararı kapsamında ödenen rakam yüzde 540 artarak 5 milyar liradan 32 milyar liraya yükseldi. Geçen sene ilk yedi ayda görev zararı ödemesi yapılmayan EÜAŞ’a bu sene 35 milyar lira görev zararı ödendi. Seçim yatırımlarının bütçeye faturası çok ağır oldu” diye konuştu. Mali kurumlara ödenen görev zararlarının da 9,7 milyar liradan 16,3 milyar liraya ulaştığını ifade eden Ateş, “Ziraat Bankası’na ödenen zarar yüzde 93, Halk Bankası’na ödenen zarar yüzde 46 yükseldi” dedi.

 

 

Bütçe rakamları açıklandıkça AKP’nin seçim yatırım harcamalarının maliyetinin net biçimde ortaya çıktığını ifade eden Ateş, şöyle konuştu:

 

 

BEDAVA DOĞAL GAZIN BÜTÇEYE FATURASI AĞIR OLDU

 

 

“Geçen yılın ilk yedi ayında 5 milyar lira görev zararı aktarılan BOTAŞ’ın bu yılın ilk yedi ayındaki zararı astronomik bir biçimde yüzde 540 artarak 32 milyar liraya yükseldi. Seçimden önce ‘yerli gaz bulundu’ propagandası ile vatandaşa bir aylık ücretsiz doğal gaz verilmesinin faturası, vatandaşın vergileri ile dolaylı yoldan ödendi. Yine vatandaşın cebinden AKP iktidarı şov yaptı.

 

 

KAMU BANKALARININ GÖREV ZARARLARI DA PATLADI

 

 

Geçen yılın ilk yedi ayında Ziraat Bankası’na 4,4 milyar lira, Halk Bankası’na 5,3 milyar lira görev zararı aktarılmıştı. Bu yıl Ziraat Bankası’na Ocak-Temmuz aylarında aktarılan görev zararı yüzde 93 artarak 8,5 milyar liraya, Halk Bankası’na ödenen ise yüzde 46 artarak 7,8 milyar liraya çıktı. Aslında seçim yatırımı olarak sunulan ucuz kredilerin faturası yine vatandaşın vergilerinden karşılandı.

 

 

TKİ’YE 4,9 MİLYAR, ET VE SÜT KURUMU’NA 258 MİLYON LİRA GÖREV ZARARI ÖDENDİ

 

 

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ödenen zarar yüzde 348 artarak 1,4 milyar liradan 4,9 milyar liraya yükseldi. Bu seçimde de vatandaşlara ücretsiz kömür dağıtılarak seçmenlerin oylarına ipotek konuldu. Et ve Süt Kurumu’na ödenen görev zararı ise yüzde 229 artarak 57 milyon liradan 258 milyon liraya yükseldi. Vatandaş ucuz et yiyebilmek için kuyruklarda beklerken, aslında yine aldığı ürünün maliyetini vergileri ile karşıladı.

 

 

UCUZ ELEKTRİĞİN FATURASI DA VATANDAŞA:

EÜAŞ’A 35 MİLYAR LİRA GÖREV ZARARI ÖDENDİ

 

 

Geçen sene Ocak-Temmuz ayları arasında Elektrik Üretim A.Ş’ye herhangi bir görev zararı ödemesi yapılmamıştı. Bu kadar büyük bir ödemenin neden yapıldığının mutlaka kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Seçim için elektrik faturalarının zamlanmasını önlemek için mi, yoksa dağıtım şirketleri EÜAŞ’a yapmaları gereken ödemeleri yapmadıkları için mi bu zarar oluştu. Mutlaka takipçisi olacağız”

 

r1