CHP’li Ateş: Faizde ipin ucu kaçtı!

CHP’li Ateş: Faizde ipin ucu kaçtı!
24 Mayıs 2024 09:36

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu üyesi Türker Ateş, Merkez Bankası’nın politika faizi kararını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın politika faizini iki aydır yüzde 50’de tuttuğunu hatırlatan Ateş, “Faizde ipin ucu kaçtı. Yüksek faiz hem üretimi hem ihracatı baltalıyor” dedi.

 

 

Ateş, “Yüksek faiz tek başına sihirli değnek değil, kamuda tasarruf ciddi biçimde hayata geçmeden enflasyon düşmez. Sanayide çarklar her geçen gün daha zor dönüyor. Şirketlerin bu şartlarda bırakın üretim yapmasını, ayakta kalmaları bile mucize. Faiz bu seviyede kaldıkça iflaslar hızlanarak artacak. Çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz” dedi.

 
“Yüksek faizde dünya ikincisiyiz”

 

 
Türkiye’nin dünyada en yüksek faiz veren ikinci ülke olduğuna dikkat çeken Ateş, şöyle konuştu:

 
“Arjantin Merkez Bankası son toplantısında faizi yüzde 40’a düşürünce, dünyada Venezuela’dan sonra en yüksek faiz veren ikinci ülke olduk. Arjantin daha önce sadece faiz artışları ile enflasyonu frenlemeye çalıştı ancak hem enflasyon hem faizler patladı. Türkiye de Arjantin’in yolunda ilerliyor. Sadece faiz artışları ile enflasyonla mücadele edilemez. Merkez Bankası iki aydır politika faizini yüzde 50 olarak sabit tutuyor. Ancak kamuda tasarruf paketi daha yeni açıklandı. Paketin de enflasyonla mücadeleye katkı sağlamayacağı aşikâr.

 

 

“Sanayici krediyi artık rüyasında bile göremiyor”

 
Tek başına faiz artışları ülke ekonomisinde çarkları soğutarak enflasyonu düşürür belki ama, asıl önemli olan üretimi ve kamuda tasarrufu artırarak enflasyonu düşürmek. Bu konuda herhangi bir ciddi adım göremiyoruz. Bu şartlarda yüksek faiz enflasyonu düşürmeye yeterli olamadığı gibi hem üretimi hem ihracatı baltalar. Sanayici krediyi rüyasında bile göremiyor. İşletmeleri batırarak kontrol altına alınacak enflasyonun maliyeti çok ağır olur. Bir an önce ciddi bir maliye politikası reçetesi oluşturulmalı.”