CHP’li Ateş: Acı reçetelerin etkileri ortada!

CHP’li Ateş: Acı reçetelerin etkileri ortada!
20 Şubat 2024 09:20

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, Merkez Bankası’nın geçen haziranda başlatarak kesintisiz sürdürdüğü faiz artış sürecinde bu ay itibarıyla sona gelindiğinin izlendiğini belirtirken, “Ancak yetkililerin de açıklamalarıyla itiraf ettiği üzere ekonomide bozulan dengeler ve kopan bağlar onarılamadı. Fatura ağırlaştı, riskler ortaya çıktı. Enflasyonla mücadele artık çok daha zor. Bakan Şimşek’in işaret ettiği 2026 yılında tek haneli enflasyon hayal” dedi.

 

 

Merkez Bankası’nın bu hafta yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin %45’te sabit tutulmasının beklendiğine dikkat çeken Ateş, “Üst üste faiz artışı kararı alınan 8 toplantının ardından yolun sonu gözüktü. Hatta bu yıl içinde faiz indirimlerine başlanması da olası görülüyor. Ancak geçen zamanda faiz artışlarına rağmen enflasyon kontrol altına alınamadı ve döviz kuru tutulamadı. Yanı sıra oldukça yüksek olan politika faizine rağmen yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgisi sınırlı kaldı. Acı reçete, sıkı para politikasının büyüme ve istihdam üzerindeki olumsuz etkileri de cabası..’’ dedi.

 

 

ACI REÇETENİN ETKİLERİ ORTADA: 1,9 MİLYON UMUTSUZ İŞSİZ

 

 

CHP’li Ateş, Aralık 2023 itibarıyla gerçek işsizliği ortaya koyan atıl işgücünün %24,7 gibi oldukça yüksek bir orana çıktığına işaret ederken, “Potansiyel işgücü içinde olup iş bulma ümidini yitirenler 1,9 milyonu aştı. İş başı yapabilecek olup iş aramayanlar 1,5 milyonun üzerinde..” dedi. Hanehalkı borçluluğunun da alarm verdiğine değinen Ateş, vatandaşın takipteki kredi kartı büyüklüğünün geçen yıl %108 ve yıl sonundan Şubat başı arasında da %15 artarak 17,7 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekti. Ateş ayrıca, yüksek faiz ortamında işletmeler tarafında finansmana erişimin mümkün olmadığını ve ticari kredi faiz oranının son olarak %54,4 ile 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

 

 

FATURA DAHA DA AĞIRLAŞACAK

 

 

Bu şartlarda enflasyonla mücadelenin daha zorlaştığını söyleyen Ateş, şöyle devam etti: ‘’Ekonomi yönetiminin odaklandığı iç talepte düşüş, fiyat istikrarı sağlanacağına dair güven tesis edilemediğinden sınırlı kaldı. Ayrıca zorunlu harcamalar da düşen alım gücüyle ağırlıkla borçlanarak yapılır oldu. Tüketici kredilerinin ardından kredi kartlarında beklenen sınırlandırmaların özellikle dar gelirli için kritik etkileri olacağı açık. Yıla bütçede açıkla ve kapsamında rekor faiz ödemesiyle başladık. Dolayısıyla seçimden sonra hem vatandaş hem işletmeler için bir de vergi artışları kambur olacak.’’

Ateş ayrıca, Merkez Bankası’nın önceki dönem koparıldığını itiraf ettiği faiz-kur bağının tesisi için TL mevduatına yönelik önlemlerine ilişkin ise vatandaşın TL tasarruflarının enflasyondan korunacağına güven duymasının kolay olmadığını ve dolarizasyon riskinin sürdüğünü ekledi.