CHP’li Arslan: Başka ülkeye ait bir santralle enerjide dışa bağımlılık nasıl azaltılır?

CHP’li Arslan: Başka ülkeye ait bir santralle enerjide dışa bağımlılık nasıl azaltılır?
19 Kasım 2023 09:06

Plan Bütçe Komisyonu’nda Enerji Bakanlığı’nın 2024 Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne verilen alım garantisinin piyasada işlem gören elektriğin ortalama fiyatından yüzde 175 daha yüksek olduğunu vurgulayarak alım garantisinde revizyon yapılması gerektiğini belirtti. Arslan, santralden çıkacak “ürün izotopların” Rusya’da işlenip Türkiye’ye verilecek olmasını eleştirerek, Türkiye’nin enerjide Rusya’ya bağımlı hale geldiğini söyledi. İşte Ednan Arslan’ın konuşmasının detayları:

 

 

“Sayın Bakanım geçen bir açıklama yapmıştınız. Yani bu nükleer santral ile ilgili Türk şirketidir demiştiniz. Ben talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Çünkü böyle önemli bir bakanlığın başına gelmiş genç bir mühendisin. İlk bakması gereken şey böyle önemli bir projenin evveliyatıdır. Bir ticaret sicil gazetesine bakmış olsak sayın bakanım bu sahiplik yapısının %99,2 ile ROSATOM devlet kuruluşuna ait olduğunu ve yönetim kurulunda bir tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının olmadığını görmüş olurduk. Şimdi Yap-İşlet-Sahip Ol modeliyle dünyada bir başka ülkenin bir başka ülkenin egemenlik sınırları içerisinde yaptığı tek santral Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılıyor. Peki bu santralde yapan işletme sahibi olan kim? Rusya.

 

 

Peki yatırım maliyeti ne bunun? Yirmi milyar dolar. Peki, 15 yılın sonunda buradan kazanılacak gelir ne kadar bunu hesapladık mı sayın bakanım? 71,1 milyar dolar o da alt sınırdan satın alırsak. Üst sınırdan alırsak ne oluyor? 88,3 milyar dolar bize maliyeti bu santralin. Peki bu santralin ömrü nedir? Uzatmalar falan da var. Daha birkaç gün önce şirket yetkileri açıkladı. 60 yıl işletilmesi öngörülüyor. Peki 60 yılın sonunda bu santralin bizim ülkemize maliyeti ne? Yine dediğim gibi alt sınırdan olursa 284 milyar dolar üst sınır olursa 353 milyar dolar Rusya buradan gelir elde edecek.
Şimdi biz bu işle ilgili peşkeş dediğimiz zaman arkadaşlar kızıyorlar. Peşkeş demeyelim o zaman kazıklandık diyelim yanıltıldık diyelim. Yani sonuç itibariyle enerjide dışa bağımlılığı azaltacağız ya, başka ülkeye ait bir santralde enerjide dışa bağımlılık nasıl azaltılır? Bu dışa bağımlılığı azaltmaz Rusya’ya bağımlılığı arttırır. Bir ülkenin bir ülkeye bu kadar enerjide bağımlı olması bir beka sorunu, bir beka meselesi haline gelir.

 

 

Mesela şuraya baktığımız zaman bu sözleşmenin içeriğinde neler var? Mesela sözleşmenin 15’nci maddesi diyor ki Türkiye’ye teknoloji transferi yapmamayı şart koşuyor. Diyor ki; biz size burada teknoloji vermeyeceğiz diyor. Bakın Fransa’da 54-55 santral var. Bunun bir tanesini Amerika Birleşik Devletleri yaptı ama teknoloji transferini aldı. Geri kalanların tamamını Fransa kendi yaptı ama bizde böyle bir durum yok. Biz bir başkasına santralini kendi ülkemizde kuracağız. Onlar bize buradan çok güzel karlar ile elektrik satacak.