CHP’li Arpacı: kamu bankalarının faiz kararı öncesi döviz topladığı iddiaları doğru mu?

CHP’li Arpacı: kamu bankalarının faiz kararı öncesi döviz topladığı iddiaları doğru mu?
25 Haziran 2023 09:57

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi kamu bankalarının 23,55 TL seviyesi civarından dolar topladığı iddialarını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu. CHP’li Arpacı, “Kamu bankalarının faiz kararı öncesi döviz topladığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?” dedi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi kamu bankalarının 23,55 TL seviyesi civarından dolar topladığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Arpacı, “Kamu bankalarının faiz kararı öncesi döviz topladığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?” diye sordu.

 

 

KARARIN AÇIKLANMASIYLA DÖVİZ KURUNDA SERT YÜKSELİŞ YAŞANDI

 

 

CHP’li Arpacı, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını açıklamıştır. Buna göre, politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 15’e çıkarılmıştır. Merkez Bankası bu kararıyla 27 ay sonra ilk kez faizleri artırmıştır. Faiz kararı öncesi güne yatay seyirde başlayan döviz kurları kararın açıklanmasının ardından sert yükselişe geçmiştir. Karar öncesi 23,54’ten işlem gören dolar/TL 24,63 seviyesine fırlarken, 25,88’den işlem gören Euro/TL ise faiz kararının açıklanmasının ardından 27,06 seviyesine çıkmıştır. Güne 30,09’dan başlayan sterlin/TL ise 31,42’ye fırlamıştır. Bu gelişmeler yaşanırken Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi kamu bankalarının 23,55 TL seviyesi civarından dolar topladığı iddia edilmiştir.”

 

 

“DOLARIN YÜKSELECEĞİ ÖNCEDEN BİLİNİYOR MUYDU?”

 

 

CHP’li Arpacı’nın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1. Faiz kararından önce hangi kurum ve kuruluşların dolar topladığı açıklanacak mıdır?

2. Kamu bankalarının faiz kararı öncesi döviz topladığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

3. Politika faizinin yüzde 8,5’tan 15’e çıkarılacağı önceden birilerine haber verilmiş midir?

4. Doların yükseleceği önceden biliniyor muydu?

5. Merkez Bankası Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan neden basının önüne çıkmadı, soru-cevap yapılmadı?