CHP’li Arpacı: Cumhurbaşkanı Ekonomik ve Sosyal Konsey üyelerini toplantıya çağırıp dinlemekten çekiniyor mu?

CHP’li Arpacı: Cumhurbaşkanı Ekonomik ve Sosyal Konsey üyelerini toplantıya çağırıp dinlemekten çekiniyor mu?
22 Haziran 2023 06:49

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasının gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Ekonomik ve Sosyal Konseyi üyelerini toplantıya çağırıp dinlemekten çekiniyor mu? Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da defalarca çağrısını yaptığı “Ekonomik ve Sosyal Konsey” neden toplanmıyor?” diye sordu.

 

 

CHP Denizli Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şeref Arpacı, sosyal medyadan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasının gerekliliğine dair bir açıklama yaptı. Arpacı, “Cumhurbaşkanı Ekonomik ve Sosyal Konseyi üyelerini toplantıya çağırıp dinlemekten çekiniyor mu? Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da defalarca çağrısını yaptığı ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’ neden toplanmıyor? Ağır enflasyonist koşulların var olduğu, asgari ücret, memur maaşlarında yapılacak bazı düzenlemeleri içeren ekonomiyle ilgili bazı radikal kararların alınmasının olası olduğu bugünlerde meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin farklı görüş ve önerilerini dinlemeye dahi tahammül edemeyen bir cumhurbaşkanı profiliyle karşı karşıyayız. Sn. Cumhurbaşkanı’nı ekonominin acil problemlerini ve çözüm reçetesini tartışıp konuşmak amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konseyi gecikmeden bir masanın etrafında toplamasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

ANAYASAL BİR KURUL OLAN EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY UZUN SÜREDİR TOPLANMIYOR

 

 

Anayasal bir kurul olan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in çok uzun bir süredir toplantıya çağrılmamasının nedeninin anlaşılmadığını ifade eden CHP’li Arpacı, “Cumhurbaşkanı Ekonomik ve Sosyal Konseyi üyelerini toplantıya çağırıp dinlemekten çekiniyor mu? Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da defalarca çağrısını yaptığı ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’ neden toplanmıyor? Buna ilişkin değerlendirmemi buradan sizlerle paylaşıyor, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in toplanmasını beklediğimi bilgilerinize sunuyorum. Anayasal bir kurul olan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in çok uzun bir süredir toplantıya çağrılmamasının nedeni anlaşılamamaktadır. Anayasanın 166. Maddesi ‘Ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında Cumhurbaşkanına istişari nitelikte görüş bildirmek amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konsey kurulur. Ekonomik ve Sosyal Konseyin kuruluş ve işleyişi kanunla düzenlenir’ hükmünü içermektedir. 4641 sayılı Kanun da Ekonomik ve Sosyal Konsey’in kuruluşu, çalışma esas ve yöntemleri düzenlemiştir. Söz konusu kanuna göre bu kurulun Başkanı Cumhurbaşkanıdır” dedi.

 

 

EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY GECİKMEDEN TOPLANMALI

 

 

Ekonomik ve Sosyal Konseyin gecikmeden toplanması üzerine çağrıda bulunan Arpacı, “Ağır enflasyonist koşulların var olduğu, asgari ücret, memur maaşlarında yapılacak bazı düzenlemeleri içeren ekonomiyle ilgili bazı radikal kararların alınmasının olası olduğu bugünlerde meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin farklı görüş ve önerilerini dinlemeye dahi tahammül edemeyen bir cumhurbaşkanı profiliyle karşı karşıyayız. Üretici ve emekçi temsilcilerini, danışma niteliğinde de olsa ekonomik kararlara katılım süreci dışında tutma çabalarını anlamak mümkün değildir. Sn. Cumhurbaşkanı’nı ekonominin acil problemlerini ve çözüm reçetesini tartışıp konuşmak amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konseyi gecikmeden bir masanın etrafında toplamasını talep ediyoruz” diye konuştu.