CHP’li Arık’ın 36 saat nöbet isyanı! ‘Tedbir almak için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?’

CHP’li Arık’ın 36 saat nöbet isyanı! ‘Tedbir almak için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?’
24 Ekim 2021 13:10

Cumhuriyet Halk Partisi’nin doktor milletvekili Çetin Arık, Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen’in ölümünün ardından, 36 nöbet uygulamasına isyan etti. Daha önce konuyu defalarca dile getirdiğini ifade eden Arık, tüm uyarılara rağmen insanlık dışı uygulamanın devam ettiğini belirterek, “Tedbir almak için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor” sözleriyle tepki gösterdi.

 
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berin Şen’in (25), nöbetten çıkıp evine dönerken kullandığı otomobille yol kenarında duran kamyona arkadan çarpması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından bir kez daha 36 saat nöbet uygulamasına isyan etti. 7 Ekim 2020 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmada ve 22 Mart 2021 tarihinde asistan doktorlarla TBMM’de düzenlediği basın açıklamasında konunun hassasiyetine dikkat çektiğini hatırlatan Arık, tüm uyarılara rağmen tedbir alınmadığını ifade etti.

 

 

 

36 saat nöbetin hem doktorlar hem de hastalar açısından tehlikeli bir duruma neden olduğunu belirten Arık, “24 saat uykusuzluğun etkileri; kan alkol değerinin binde bire ulaştığı etkilerle aynıdır. Ülkemizde kan alkol değeri on binde 5’e ulaştığında araba kullanmak yasal değil. Kan alkol değeri onbinde 5’e ulaştığında sürücünün ehliyetine el konuluyor, otobüs şoförüne kesintisiz 5 saatten fazla otobüs kullandırılmıyor ama 36 saat uyumayan bir hekim, kanayan damara dikiş atıyor, iki damarı birleştiriyor, reçete yazıyor, acil müdahalede bulunuyor. Kimi zamanda nöbette çıkan arkadaşlarımız, Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen kardeşimizin yaşadığı gibi trafik kazası yaşıyor, yaralanıyor ya da ölüyor. Rümeysa Berin Şen kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine ve sağlık camiasına baş sağlığı diliyorum. Buradan bir kez daha yetkilileri uyarıyorum: Tedbir almak için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor.” diye konuştu.