CHP’li Antmen: Ruslar AKP sayesinde sıcak denizlere indi!

CHP’li Antmen: Ruslar AKP sayesinde sıcak denizlere indi!
4 Mart 2022 13:42

Meclis’te Nükleer Düzenleme Kanun Teklifi görüşmeleri tartışmalarla sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Alpay Antmen Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Rusların AK Parti sayesinde sıcak denizlere inme hayallerini gerçekleştirdiklerini belirterek “Rus Çarları, SSCB bile Rusların sıcak denizlere Akdeniz’e inme hayallerini gerçekleştiremedi ama siz yaptınız ve onlara Akkuyu’da bir askeri liman verdiniz tebrikler!” dedi.

 

 

ANKARA //

 

Meclis Genel Kurulunda yoğun tartışmalara neden olan Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi’nin birinci bölümü dün gece kabul edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, genel kurulda yaptığı konuşmada Mersin Akkuyu Nükleer santrali sayesinde Rusların AK Parti eliyle sıcak denizlere indiğini ifade etti. Antmen “Rus Çarları, SSCB bile Rusların sıcak denizlere Akdeniz’e inme hayallerini gerçekleştiremedi ama siz yaptınız ve onlara Akkuyu’da bir askeri liman verdiniz tebrikler. Ayrıca yapılan Anlaşma gereğince Ruslar 15 yıl boyunca ürettiği elektriğin yarısını bu günden yaklaşık 3 kat pahalıya 12,35 Cent fiyattan bize satacak. O zaman elektriğe %300 zam mı yapacağız? Yoksa farkı Devlet sübvanse mi edecek? Bunu düşünmediniz bile değil mi?” ifadelerini kullandı.

 

 

CHP’li Vekil, Akkuyu Nükleer Santralinin çalışmaya başlaması sonrası bölge halkının kanser tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. Antmen “Nükleer Santraldeki radyoaktif ışımalar o bölgede halk sağlığını tehlikeye sokacak, doğa ve çevre zarar görecek, Mersin turizmi ve tarımı ağır darbe alacak” dedi.

Genel Kurulda Akkuyu’daki santralin ülkenin yüzde 10 elektriğini karşılayacağını söyleyen Alpay Antmen “Türkiye’de iletim hatları kaçak kaybı bu %10 kadardır. İletim hatlarına o beşli çeteniz bakım yapsın Akkuyu’nun elektriğine gerek kalmaz” ifadelerini kullandı.