CHP’li Antmen gündeme taşıdı: Kılıçdaroğlu’na hakaret eden SGK Müdürü görevden alınacak mı?

CHP’li Antmen gündeme taşıdı: Kılıçdaroğlu’na hakaret eden SGK Müdürü görevden alınacak mı?
29 Kasım 2021 13:50

Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı sosyal medya hesaplarından, Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret edince CHP konuyu Meclis Gündeminde taşıdı.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı’nın sosyal medya hesaplarından, Cumhuriyet Halk Partisine ve Kemal Kılıçdaroğlu’na açık şekilde hakaret ettiğini belirterek “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık’ başlıklı 7. Maddesine göre devlet memurları siyasi partileri hedef alan ve ayıran tutum ve davranış sergileyemezler. Suat Turanlı ve benzeri davranışlar gösteren kişiler devletin memuru değil; iktidar partisinin memurluklarını yapmaktadır” dedi.

 

 

Sosyal medya hesabından da duruma sert tepki gösteren Antmen “Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na açık şekilde hakaret eden paylaşımlarda bulunuyor. Bunlar devlet memuru değil; AKP’nin kapıkulu ve uşağı olmuşlar. Bunun hesabını mutlaka soracağız” ifadelerini kullandı.

 

 

CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şunlar;

 

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık’ başlıklı 7. Maddesine aykırı hareket eden Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı hakkında idari ve hukuki bir soruşturma açılacak mıdır?

– Devletin memuru olmadığı çok açık olan Mersin SGK İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı’yı görevden alacak ve o makama kanunlara uyacak birini getirecek misiniz?

– Suat Turanlı, görevde yükselme sınavından 60’ın altında almasına rağmen nasıl müdür olarak atanmıştır? Aynı sınavda birçok memur sınavda 100’e yakın puan almasına rağmen elenmiş, sıralamaya bile giremeyen Suat Turanlı müdür olarak atanmıştır. Bu kişiyi kim ya da kimler liyakat sahibi olmadığı halde SGK Müdür Yardımcılığına getirmiştir? Bu kişi memurluk yapsın diye mi yoksa siyasi liderlere saldırsın diye mi müdür yardımcısı yapılmıştır?

haberfoto1

haberfoto2