CHP’li Akın: Deprem bölgesindeki belediyelerin geliri kesilmemeli

CHP’li Akın: Deprem bölgesindeki belediyelerin geliri kesilmemeli
18 Haziran 2023 09:35

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, belediyelerin kamu borçları nedeniyle yapılan kesintinin ertelenmesine ilişkin uygulamanın geçtiğimiz haftalarda sona ermesiyle özellikle deprem bölgesinde vatandaşlara sayısız hizmet götüren belediyelerin zor durumda kaldığına dikkat çekti.

 

 

CHP’li Akın, “Deprem felaketinin ardından bütün belediyeler seferber oldu. Ancak deprem bölgesindeki belediyeler mağdur olan depremzede vatandaşlarımıza hala büyük fedakarlıklar yaparak hizmet götürmeye devam ediyor. Bu kapsamda hiç olmazsa deprem bölgesindeki belediyelerin kamu alacaklarına ilişkin erteleme kararı devam etmeli ve deprem bölgesindeki belediyelerin İller Bankası payları kesilmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye genelindeki belediyelerin deprem felaketi yaşanmadan önce bu yılın şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında kamu borçlarına karşılık İller Bankası paylarının kesilmeden belediyelerin bütçesine aktarılmasına ilişkin bir karar alındığını anımsattı.

11 ilde 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinde bütün belediyelerin depremzede vatandaşlara hizmet götürmek için seferber olduğuna çeken CHP’li Akın, “Bütün belediyeler bu dönemde depremzede vatandaşlarımızın yarasını sarabilmek için canla başla çalıştılar” diye konuştu.

 

 

‘BELEDİYELERİN İLLER BANKASI PAYLARI KESİLMEYE BAŞLANDI’

 

 

CHP’li Akın; Haziran 2023’ten sonra belediyelerin kamu borçlarının İller Bankası paylarından tekrar kesilmeye başlandığına dikkat çekerek; bu durumun özellikle deprem bölgesindeki belediyeleri zorladığına dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Belediyelerin kamu borçlarının İller Bankası paylarından doğrudan kesilmesi uygulaması tekrar başlayınca belediyeler büyük finansal sıkıntılar çekmeye başladı. Zaten deprem döneminde hangi partiden olursa olsun bütün belediyelerimiz yardım için adeta yarışa girerek bütün imkanlarını zorladı. Ancak şimdi özellikle de deprem bölgesinde bulunan ve yine hangi partiden olursa olsun bütün belediyelerimiz hala depremzede vatandaşlarımıza sayısız hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

‘DEPREM BÖLGESİNDEKİ BELEDİYELERDEN KESİNTİ YAPILMAMALI’

 

 

Deprem bölgesindeki belediyelerin İller Bankası paylarının kesilmesi vatandaşa verilen hizmetlerde aksamalara neden oluyor. Bu kapsamda iktidarın hiç olmazsa deprem bölgesindeki belediyelere İller Bankası kesintisini kaldırması gerekiyor. Deprem bölgesindeki bütün belediyeler zaten zor koşullarda vatandaşlarımıza hizmet götürüyor. Depremde tesisleri yıkılan, personellerini kaybeden belediyelerin hakkı olan payın kesilmesi hangi vicdana sığar? Deprem felaketinden etkilenen kentlerimizdeki vatandaşlarımızın derdine derman olunması için hiç olmazsa 11 ilimizdeki bütün belediyelerden kesinti yapılmamalı. Deprem bölgesindeki belediyelerimiz zaten yıkımda da zarar gördüler. İktidarın bu çağrımıza kulak tıkamaması gerektiğini düşünüyoruz.”