CHP’li Akın, Balıkesir’deki ‘ihale çetesi’ iddialarını Meclis’e taşıdı!

CHP’li Akın, Balıkesir’deki ‘ihale çetesi’ iddialarını Meclis’e taşıdı!
29 Temmuz 2021 09:29

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de “ihale çetesi var” iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

 

 

 

Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün depreme dayanıklı yapılması gereken okulların “ihale çetesi” yüzünden deprem riskiyle karşı karşıya bırakıldığı iddialarını değerlendiren Ahmet Akın, “Çok vahim olan bu iddialar karşısında yapılacak tek şey Milli Eğitim Bakanı’nın bu duruma derhal el koymasıdır. Balıkesir’in bir deprem bölgesi olduğunu bilmeyen yok. Balıkesir’in evlatları okumak için okullarda güven içinde eğitim alabilmeli. Depremle iç içe yaşıyorken Bakan’ı göreve davet ediyorum” dedi.

 

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Balıkesir’deki eğitim binalarında yapılan kontroller ve değerlendirmeler neticesinde deprem riski taşıyan 51 binanın yıkımına karar verdiği anımsattı. Bazı okul binaları için de depreme karşı güçlendirme çalışmaları yürütüldüğünü belirten Ahmet Akın, Balıkesir kamuoyuna yansıyan “depreme dayanıklı yapılması gereken okulların ihale çetesi yüzünden deprem riskiyle karşı karşıya bırakılıyor” iddialarının bir an önce açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Ahmet Akın, Bakan Selçuk’u göreve davet etti.

 

 

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

 

 
1- Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bina güçlendirmelerinde teknik bilgileri eksik mi yapmıştır? Bu iddianın doğruluğunu araştırılması için talimatınız ne olacaktır?
2- Balıkesir’in bir deprem bölgesi olduğu bilindiği halde okullarımızın depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili ortaya konan iddialar Balıkesir kamuoyunda endişe ile takip edilirken, Bakanlığınız okulların depreme karşı güçlendirilmesi ile ilgili hangi somut adımları mevzuata, bilimsel değerlere uygun atmaktadır?
3- Balıkesir’de kaç okul depreme karşı dayanıklı hale getirilmek üzere güçlendirilmiştir?
4- Deprem karşı güçlendirilen okulların yürütülen çalışmalar öncesinde, sırasında ve sonrasında denetlemesi kim tarafından ve nasıl yapılmaktadır? Bu denetimler kamuoyuna açıklanacak mıdır?
5- Ortaya atılan vahim iddialar hakkında Balıkesir kamuoyunu rahatlatacak açıklamayı ne zaman yapacaksınız?