CHP’li Akay: Mültecilerin bize maliyeti 250 milyar Lirayı aştı!

CHP’li Akay: Mültecilerin bize maliyeti 250 milyar Lirayı aştı!
11 Ağustos 2023 09:19

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında mülteci sorununu ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 

Milletvekili Akay TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye’nin Avrupa’nın mülteci kampı haline gelmesinin ana nedeninin AKP olduğunu dile getirerek iktidara eleştirilerde bulundu.

 

 

 

TÜRKİYE’DE 2002 YILINDA 5 BİN DOLAYLARINDA MÜLTECİ VARKEN BUGÜN BU RAKAM 6 MİLYONU AŞMIŞ DURUMDA

 

 

Kamera karşısına geçtiğinde milliyetçilik dersi vermeye kalkanlar konu mülteci ve sığınmacılara gelince ağızlarına kilit vuruluyor ifadelerini kullanarak iktidarın mülteci politikası hakkında eleştirilerde bulunan Milletvekili Akay, “ Yaklaşık 20 yıldır, savaşın hâkim olduğu ve paramparça ettiği komşu ülkeler Irak ve Suriye başta olmak üzere Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Fas ve Yemen olmak üzere dünyanın dört bir yanından ülkemize yapılan mülteci ve göçmen akını, Türkiye’yi “Mültecilerin Başkenti” haline getirdi. 2002 yılında Türkiye’de, savaş ve iç karışıklığın hâkim olduğu komşu ülkeler başta olmak üzere 5 bin dolaylarında mülteci ve sığınmacıya ev sahipliği yaparken bu rakam 21 yıl sonra resmi verilere göre 6 milyonu aşmış durumda. Kayıt dışı ve belgesiz mültecileri de bu tabloya eklediğimizde dudak uçuklatan bir tablo karşımıza çıkıyor. Resmî rakamlara göre, mülteciler artık Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7’sine tekabül ediyor. Bu tabloyu dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz, çünkü bu durumun dünyanın herhangi bir yerinde, başka bir örneği yok.” dedi.

 

 

AB’den Gelen Para Bizim Öz Kaynaklarımızdan Harcadığımız Paranın Yanında Devede Kulak

 

 

Mültecilere harcanan paralar hakkında çarpıcı veriler paylaşan Milletvekili Akay, “İktidarın en son açıkladığı verilere göre, sığınmacılara öz kaynaklarından yaklaşık 45 milyar dolar harcadığını açıklamış olsa da bu rakam inandırıcı ve gerçekçi değildir. Sadece mülteci çocukların eğitiminin yılda 1,5 milyar liranın üzerinde bir rakama mal olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda barınma, tıbbi bakımı da eklediğimizde 100 milyar doların çok çok üzerinde bir rakamdan bahsedilmesi gerekir. Yaptığımız araştırmaya göre bu rakamın 250 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Avrupa Birliği, mülteciler için 2016 ile 2019 yılları arasında altı milyar avro verdi ve 2021-2024 için de üç milyar avro daha vaat etti. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi AB’den gelen para bizim öz kaynaklarımızdan harcadığımız paranın yanında deve de kulak kalmaktadır. AKP iktidarının herhangi bir göç politikası olmaması ve mülteci ile sığınmacılara karşı “Açık Kapı” politikası yürütmesinden dolayı sınırlarımızı kevgire dönmüş durumda.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kendi Vatandaşına Otokrat Olan İktidar, Mültecilere Karşı ‘Pamuk Şeker’ Durumunda”

 

 

Kendi vatandaşına karşı oldukça ketum ve otokrat olan iktidarın mülteci ve sığınmacılara karşı “pamuk şeker” durumunda olduğunu ifade eden Akay, “İktidar kanlarımızı döktüğümüz, canlarımızı feda ederek kurduğumuz bu topraklara soktuğu mülteci ve sığınmacılara “hukuku tanımayın, kurallara uymayın.” diyor. Mülteciler kayıt dışı ekonomide iş bulabilecekleri ve iş kurabilecekleri şehirlere akın ediyorlar. Gece yarısı yayımladıkları Cumhurbaşkanı Kararnameleri ve TBMM’den geçirdikleri kanunlarla vatandaşın sırtındaki vergi yükünü daha da büyüten AKP, mültecilere geçtiği kıyaklarla da kayıt dışı ekonomiyi kendi eliyle besleyip büyütüyor. Bunun acısını ise güzel ülkemin insanları çekiyor. Ülkemizdeki mültecilerin neredeyse tamamı kayıt dışı çalışıyor. Bu durum da Türkiye’nin kayıt dışı ekonomisinin önemli ölçüde genişlemesine neden oldu; kayıt dışı ekonomi bugün genel ekonominin üçte birlik kısmını oluşturuyor. Bu durum ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturuyor.” dedi.

 

 

Bizim Çocuklarımız Yoksulluk ve Yokluk Kıskacında Çırpınırken Mülteciler Verdiğimiz Destekleri Satıyor

 

 

Mültecilerin verilen yardımları sattığını söyleyen Milletvekili Akay, “Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre 3 milyon Suriyeli’ye yataklı tedavi, 2.6 milyon Suriyeli’ye ameliyat olmak üzere sığınmacılara 97 milyon poliklinik hizmeti verilmiş durumda. Yine yıllık 1 Milyar liranın üzerinde ilaçlarını karşılıyoruz. Peki onlar ne yapıyor ücretsiz aldıkları bebek mamalarını at çiftliklerine satıyor. Bizim evlatlarımız “Ciddi Barınma Yoksunluğu Olan Çocuk Nüfus Oranında” da Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada, “Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma Riski Altında Olan Çocuk” sıralamada Avrupa ülkeleri arasında üçüncü sıraya yerleşip, “ekmek ve makarnayla beslenip yoksulluk ve yokluk kıskacında çırpınırken; kendi çocuklarımıza vermeyip onlara verdiğimiz destekleri satıyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

 

İktidar Kendi Elleriyle Bekamızı Tehlike Atmıştır

 

 

Mültecilerin karıştığı suçlara ilişkin verilere de değinen Milletvekili Akay, “Mültecilerin karıştığı suçlara ilişkin veriyi en son Aralık 2021’de Süleyman Soylu açıklamıştı, o günden bugüne kadar da bir veri açıklanmıyor. Açıklanmama sebebi de herkesin malumudur. Bakan Soylu, “3,7 milyon Suriyeliden 2020’de 37 bin 418, 2021’de 50 bin 231’inin suça karıştı.” demişti. Çocuklarımız tacize, tecavüze uğruyor, kaçırılıyor, evlatlarımız artık korkudan sokağa çıkamaz oldu, gasp ve hırsızlıktan vatandaşımızı illallah etti, her gün sokaklarda vatandaşlarımız öldürülüyor. Mülteci ve sığınmacılar mafyalarını, çetelerini, suç örgütlerini oluşturmuş durumunda. Sokaklarda uyuşturucu satıyor, evlatlarımızı zehirliyorlar. Peki bu tablonun sorumlusu kim? Biz mi, AKP iktidarı mı? İktidarın kendi elleriyle bekamızı tehlike atmıştır.” dedi.

 

 

15 Yıl Sonra Türkiye’deki Suriyeli Sayısı 41 Milyon Olacak

 

 

Mülteci sorunu konusunda Türkiye’yi bekleyen tehlikeleri dile getiren Milletvekili Akay, “2017’de ülkeden gitmek istemeyen mülteci oranı sadece yüzde 17 iken, bu oran şimdi yüzde 78’e yükselmiştir. Suriyelilerin doğum oranı 5,3. Türklerin yaklaşık 5 katı. Resmi kaynaklara göre 15 yıl sonra Türkiye’deki Suriyeli sayısı 41 milyon olacak. Ülkemizde sadece Suriyeli yok. Sayıları milyonlara ulaşan yabancı var. Bu insanların barınması için konut gerek gıda gerek su gerek ve daha birçok gereksiniminin karşılanması gerek. Demografik bozulmanın yanı sıra ekonomik çöküntüye de hazırlanmak gerek doğal olarak. Toplumda huzursuzluk, kaygı, suç oranlarındaki artış gibi nice sorunla mücadele gerek. Ne için?” dedi.

 

 

Mülteci Meselesi Ülkemizin Bekası İçin Büyük Bir Tehdit

 

 

Mülteci sorununa acil olarak çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Akay, “Sizlere soruyorum bu beka tehlikesi değildir de nedir? Bunların altında temel olarak yatan problem ise AKP’nin bizzat kendisidir. Kevgire dönmüş sınırlarımızdan akın akın geçen mülteciler başta olmak üzere mülteci meselesi ülkemizin bekası için büyük bir tehdittir. Mülteci meselesi üzerine tutarlı bir hükümet politikası olmayışı yüzünden asli vatandaşlarımızın ikinci sınıf vatandaş konumuna getirilmesi asla kabul edilemez. İktidarı binlerce kez uyardık, buradan bir kez daha uyarıyoruz: ülkemizin geleceği açısından büyük tehlike oluşturan bu duruma artık çözüm bulması elzemdir.” şeklinde konuştu.