CHP’li Akay: Esnafın mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan kesinlikle vazgeçin

CHP’li Akay: Esnafın mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan kesinlikle vazgeçin
25 Mayıs 2024 07:16

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye Varlık Fonu bir sürü kamu bankalarının 2022 yılında 55,5 milyar, 2023 yılında da 111,7 milyar TL’lik öz kaynak desteğini sağlamış bulunuyor. Esnaf için de bu desteği sağlayabilir, 2 trilyon 300 milyar borçlanma yapabiliyorsa bir kısım esnafa yardım için de bu durumları rahat rahat karşılayabilir. Buradan ilgilileri uyarıyoruz, esnafın mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan kesinlikle vazgeçin” dedi.

 

 

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 19’uncu maddesi üzerinde CHP Grubu adına söz aldı.

Bu maddenin kanundaki para cezalarının güncel tutarlarını arttırdığını, malın satışından kaçınanlarla ilgili birtakım cezaları yükselttiğini anlatan Akay, şöyle devam etti:

“İnternet üzerinden ticari faaliyetlerle ilgili yanıltıcı reklamlarla ilgili ifadelerde, yayınlarda bulunan kuruluşlarla ilgili de erişim yasağı almayla ilgili buradaki Reklam Kuruluna yetkiler veriyor. Tabii ki daha önce bu tür yetkiyle ilgili Anayasa Mahkemesine gidilip iptal kararı alınmıştı. Bu madde de tam bu Anayasa Mahkemesinin iptal kararını karşılamıyor, bu açıdan da yine Anayasa’ya aykırılık söz konusu.

 

 

“Faiz oranını geriye dönük artırıyorsunuz”

 

 

9 maddede, 9 kanunda değişiklik yapılan bu kanun teklifind hal kanunuyla, perakende ticaretle, stoklarla alakalı, lisanslama depolarıyla, AVM’lerle, zincir marketlerle ilgili düzenlemeler yapılmadan sadece fiyat artışları ve stoklarla ilgili birtakım maddelerle ilgili cezaların arttırılmasıyla enflasyonla mücadele edilmeye çalışılıyor. Baktığımız zaman da burada esnafın üzerine bir yük binmiş oluyor. Esnaf zaten bu fiyatlar altında ezilmiş durumda, zor mücadele ediyor, bugün sattığı malın yarın yerine koyması için aynı fiyattan alımı mümkün olmuyor. Bir de biz ne yapıyoruz? Bu esnafın kullandığı kredilerinin faizlerini artırıyoruz. Bakın, pandemi döneminde kredi kullanmış düşük faizle, bugün bu faizleri iki katından daha fazla artırıyoruz. Şimdi, esnaf planlamasını yapmış, ona göre mal alımlarını ayarlamış fakat siz bu faiz oranını geriye dönük artırıyorsunuz. 22 sayfalık kredi mukaveleleriyle de değişken faizli olduğunu da bilmeden bu krediyi kullanıyor ve ekstra faiz yüküne giriyor.”

 

 

“Esnafın mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan kesinlikle vazgeçin”

 

 

2023 Ocak ayından 2024 Mayıs’ına kadar Halk Bankasından esnafa, 545 bin kişiye yaklaşık 213 milyar lira kredi kullandırıldığını anlatan Akay, şunları söyledi:

“En düşük tutardan bu faiz oranının maliyeti yüzde 7 tutarında artsa 14 milyar 910 milyonluk bir yük biniyor. Yani bir esnaf ortalama 390 bin lira kredi kullanıyor, bir yıl içerisinde de taksitlerinde 27 bin lira artırım oluyor. Esnaf bununla nasıl mücadele edecek? Bu farkı nasıl karşılayacak? Oysa tasarruf tedbirlerine baktığımız zaman bir sürü konuda esnafın bu faiz yükünü karşılayacak durum var. Türkiye Varlık Fonu Halk Bankasının yüzde 91,49’una sahip; Halk Bankasının geçmiş birikmiş kârları 4 milyar 558 milyon. Bir kısmını buradan karşılayabilirsiniz. Ayrıca, Türkiye Varlık Fonu bir sürü kamu bankasının 2022 yılında 55,5 milyar, 2023 yılında da 111,7 milyar TL’lik öz kaynak desteğini sağlamış bulunuyor. Esnaf için de bu desteği sağlayabilir, 2 trilyon 300 milyar borçlanma yapabiliyorsa bir kısım esnafa yardım için de bu durumları rahat rahat karşılayabilir. Buradan ilgilileri uyarıyoruz, esnafın mağduriyetini giderin, bu yanlış uygulamadan kesinlikle vazgeçin.”