CHP’li Ağbaba’dan AKP’li belediyeye ‘Mustafa Armağan’ tepkisi: İnönü’nün memleketine çağırmak Malatya’ya hakarettir

CHP’li Ağbaba’dan AKP’li belediyeye ‘Mustafa Armağan’ tepkisi: İnönü’nün memleketine çağırmak Malatya’ya hakarettir
30 Ekim 2022 09:12

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Prof. Dr. Mustafa Armağan’ın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Malatya’ya çağrılmasına tepki gösterdi. Ağbaba, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın olduğu hafta, Cumhuriyet,Atatürk ve İnönü düşmanlığı tescilli Mustafa Armağan’ı, İnönü’nün memleketine çağırmak Malatya’ya hakarettir.” düşüncesini dile getirdi.

 

 

Ağbaba Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hiç çocuk kitabı olmayan bu kişiyi ‘Çocuk Kitapları Festivalinde’ konuşturmak art niyetliliktir. Yazıklar olsun!” ifadesini kullandı.

twit1

 

 

Ne olmuştu?

 
İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesini de bünyesinde barındıran Albayrak medya grubunun yayın organlarından TV Net kanalında yayımlanan ‘Derin Tarih’ adlı programda Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Bakırköy Adliyesi’ne gelerek teslim olan Süleyman Yeşilyurt tutuklandı. Atatürk’e yönelik sözlerinin ardından ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Süleyman Yeşilyurt tutuklandı. Bakırköy Adalet Sarayı’na gelerek teslim olan Yeşilyurt, kaçmadığını, Atatürk’e hakaret etmediğini savunmuştu. Yeşilyurt, “Kaçmadım. Bir meczupla beni karıştırdılar. 7 ay önce videosu çekilmiş. Onun fotoğrafıyla beni yan yana koydular. O kaçıyor, ben kaçmıyorum. Benim onunla ne alakam var? Yalnız burada çifte standart var. Ben o programa konuk olarak gittim. Moderatörler yok. Hakkaniyet olması lazım. Şimdi o insanlar meydanda yok” demişti.