CHP’li Adem:  Tarım sektörü alarm veriyor, tarlalar ekilemiyor, üretim tehlikede

CHP’li Adem: Tarım sektörü alarm veriyor, tarlalar ekilemiyor, üretim tehlikede
22 Mayıs 2024 07:34

CHP Tarım ve Orman Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, üreticilerin içler acısı durumuna dikkat çekerek acil önlemler çağrısında bulundu.

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mart ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi verileri değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin durumu gittikçe daha da zorlaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son veriler, tarımsal girdi fiyatlarındaki artışın sürdürülebilir olmadığını ve acil önlemler alınmazsa üretimin ve gıda arzının ciddi şekilde tehlikeye gireceğini gösteriyor.” dedi

 

 

Erhan Adem yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

 

Tarım-GFE 2024 yılının Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,16, Aralık 2023’e göre ise yüzde 12,67 arttı. Son bir yılda endeksteki artış ise yüzde 49,93’e ulaştı. Tarımda kullanılan mallar ve hizmetler endeksindeki yıllık artış yüzde 46,74, tarımsal yatırım girdilerindeki artış ise yüzde 72,55 oldu. Bu rakamlar, üreticilerimizin omuzlarına binen yükün her geçen gün daha da ağırlaştığının somut göstergeleridir.

Çiftçilerimize gereken desteği vermez, dönüşümü sağlayamazsak önümüzdeki süreçte daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağımız açıktır. Bu kısır döngüyü kırmak, üretimi ve gıda arzını güvence altına almak için tüm imkânlarımızı seferber etmeliyiz.

Tohum, gübre, yakıt, mazot, ilaç ve diğer birçok girdi kalemindeki fiyat artışları had safhada. Veteriner harcamalarındaki yüzde 165’lik artış akıllara durgunluk veriyor. Bu şartlarda çiftçimiz tarlasını nasıl ekecek? Tarım her geçen gün biraz daha çöküyor, üretim ciddi risk altında. Girdi maliyetleri yükseldikçe üretici fiyatları, dolayısıyla tüketici fiyatları ve gıda enflasyonu da artıyor. Kısır bir döngü oluştu ve bu döngü hızla ülkeyi gıda buhranının eşiğine sürüklüyor. Ekonomi vizyonundan yoksun olan bu iktidar, üreticiyi bir kez daha çaresiz bırakmıştır. Yıllardır süren bu vizyonsuzluk, milletimizi gıdaya muhtaç bırakma noktasına getirmiştir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, hükümete çözüm önerilerini de sıraladı: “Mazotta KDV kaldırılmalı, gübre ve mazot destekleri artırılmalıdır. Ancak bu şekilde çiftçinin üzerindeki yük hafifletilebilir ve kriz önlenebilir. Ya üreticiye sahip çıkar, tarımı ayağa kaldırırsınız ya da gıda güvenliği sorunuyla batağa batmış olursunuz. Milletimizin birinci önceliği gıdadır, iktidar bir kez olsun bu gerçeği görmeli ve harekete geçmelidir.” dedi