CHP’li Adem: Doğayı, Bakan Ersoy’dan kim koruyacak?

CHP’li Adem: Doğayı, Bakan Ersoy’dan kim koruyacak?
10 Şubat 2024 09:38

CHP Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı doğal ve kültürel mirasımızı koruması gerekirken, mevcut Bakanın kendi otellerine odaklanarak bu sorumluluğunu yerine getirmediğini belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Doğayı, Kültür ve Turizm Bakanı’ndan kim koruyacak?” diye sordu.

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Öncelikle, bir kültür bakanının asıl görevi, ülkenin tarihi ve kültürel mirasını korumak ve geliştirmektir. Ancak, Sayın Bakanın ticarete olan yoğun ilgisi, bu görevini tam anlamıyla yerine getirmesine engel teşkil ediyor. Bilindiği üzere, Bakan Ersoy’un hissedarı olduğu bir şirket, Hazineye ait orman arazisini, başında olduğu Bakanlıktan otel yapmak için talepte bulunmuş, izin de verilmişti. Kendi bakanlığından tahsis edilen Bodrum’da ki araziye inşa etmeye başladığı otelin arazisi aynı zamanda ‘orman alanı’ ve ‘önemli doğa alanı’nda kalan proje sahası 2’nci derece doğal SİT, 3’üncü derece arkeolojik SİT özelliğine sahipti. Ayrıca, uzmanların belirttiğine göre, proje sahasında Hellenistik Kule Yapısı ve tescilli eserler bulunuyor.

 

 

Bu alanlar, özenle korunması gereken doğal ve kültürel değerlerdir ve ticari amaçlarla kullanılmaması anayasanın da amir hükmüdür. Bir kültür bakanının, sit alanları içerisinde ticari bir işletme açma gayretinde olması, bu değerlere verilen önemi göz ardı ettiğini göstermektedir.

 

 

Bütün bu alanların korunarak kullanılmasını sağlamakla yükümlü bir bakanlığın başına otelcilik yapan bir kişiyi getirdiğinizde, sorunu çözmesi gereken kişi bizzat sorunun nedeni olabilmektedir. Ancak asıl önemlisi, bu tür çarpıklıkları denetleyip üzerine gidecek, sorunu çözecek bir yönetim mekanizmasının da ortadan kalkması büyük bir soruna işaret ediyor. Birçok vatandaşımız, geçim sıkıntısı çekerken, Bakanın kendi çıkarlarına odaklanması, adaletsizlik duygusunu da artırmaktadır. Kamu kaynaklarının kendi otellerine yatırım yapmak için kullanılması, halk arasında büyük bir tepkiyle karşılanmaktadır.”