CHP’den seçim güvenliği için telefon uygulaması!

CHP’den seçim güvenliği için telefon uygulaması!
12 Temmuz 2021 12:30

Milliyet’ten Mehtap Gökdemir’in haberine göre: CHP, erken seçim çağrısını gündemde tutarken “seçim güvenliği” çalışması başlattı. CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, “Gerek yığma seçmenlerle gerekse hayali seçmenlerle bir manipülasyona çok ciddi hazırlık içerisindeyiz. Bütün evleri geziyoruz. Kaç seçmen var not ediyoruz. Aplikasyon hazırlığı içerisindeyiz; cep telefonuna indirilecek bir sistem. Ev ziyareti yaptıktan sonra insanlar o ev ile ilgili izlenimlerini yazacaklar. İkincisi o evde kaç seçmen olduğunu tespit ediyoruz” dedi.

 

 

Atıcı, başlattıkları seçim güvenliği çalışmasını Milliyet’e özetle şöyle anlattı:

 

 

EV ZİYARETLERİ: Aplikasyon hazırlığı içerisindeyiz yani cep telefonuna indirilecek bir sistem ile işi kolaylaştırmak istiyoruz. Ev ziyareti yaptıktan sonra insanlar o ev ile ilgili izlenimlerini yazacaklar.

 

 

SON RÖTUŞLAR: Ev ziyaretlerine pandemi dolayısıyla ara vermiştik, şimdi yeniden başlıyoruz. Aplikasyon üzerinde son rötuşlarımızı yapıyoruz. O evde kaç seçmen olduğunu tespit ediyoruz. Seçmen sayısına göre de bir ön tahminde bulunuyoruz yani bu hane genel olarak nasıl davranacak, buna göre bir strateji belirliyoruz.

 

 

SANDIK GÜVENLİĞİ: Bir yandan da seçim günü sandık güvenliği ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ne demek istiyorum, örneğin bir hanede üç seçmen var ise bu haneye iki seçmen eklenirse ‘hayali’ bu durumda o insanlarda gelip oy kullanırsa, bir başkası tarafından bu durumda çok büyük sıkıntı ortaya çıkabilir. Açıkça söylemek gerekirse bazı insanların seçim güvenliğini istismar edeceği konusunda derin endişelerimiz var. “Bu seçimi kaybedersek ben mahvolurum” diyecek maalesef on binlerce insan yaratıldı bu ülkede. Bu insanların seçimleri manipüle etme ihtimalini biz görüyoruz.

 

 

YIĞMA SEÇMEN: Gerek “yığma” seçmenlerle gerekse “hayali” seçmenlerle bir manipülasyona da çok ciddi hazırlık içerisindeyiz. O yüzden şimdiden söylüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 200 bin sandık var. Her sandıktan CHP’li olduğu bilinen beş kişinin ismi silinirse 1 milyon oy kaybı yaşarız. Bir önceki seçimde ilan edilen ve oy kullanan seçmen ile yeni ilan edilecek olan ve askıya çıkacak olan sandık seçmen listelerini karşılaştırmak üzere bilişim alt yapımızı kurduk. Yani 2019 yılında en son seçimlerde kim hangi sandıkta oy kullandı bu belli. Yeni ilan edilecekler de ki değişimleri inceliyoruz. Yani 18 yaşına yeni girmiş olan seçmen var, ölen seçmen var. Bu seçim hareketlerini tek tek adım adım izliyoruz.

 

 

1500 EĞİTMEN: Seçim güvenliği için şu anda Parti Okulu’nun bütün eğitmenleri sahada. 1500 kişi aktif eğitmen bir yandan eğitim veriyor, sandık güvenliği için seçim güvenliği için. Bunları yaparken de her sokağı avucunun içi gibi biliyor.