CHP’den Rize’de Çay Mitingi: Maliyet 17,80; fiyat 17 lira

CHP’den Rize’de Çay Mitingi: Maliyet 17,80; fiyat 17 lira
30 Mayıs 2024 12:10

CHP’nin Rize’de 46 yıl sonra seçilen milletvekili Tahsin Ocaklı, çay üreticilerinin sorunlarını ve hafta sonu partisinin düzenleyeceği Çay Mitingi’ni anlattı.

 

 

CHP, atanmayan öğretmenler ve emeklilerin ardından çay üreticilerinin sorunlarını gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Miting, Tarım ve Orman Bakanlığının 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kilogram başına 17 lira olarak açıklamasının ardından gündeme geldi. Bu fiyatın maliyetleri karşılamayacağını söyleyen üreticiler bulundukları kentlerde eylemler yapmaya başladı. CHP’nin Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun İl Başkanları da çay üreticilerinin yaşadığı sorunu ve taleplerini CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e aktardı. İl başkanlarının Rize’de büyük bir çay mitingi yapılması önerisi Özel tarafından olumlu bulundu.

 

 

CHP RİZE MİLLETVEKİLİ OCAKLI: MALİYET 17,80; FİYAT 17 LİRA

 

 

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre bu pazar (2 Haziran) düzenlenecek mitingin hazırlıklarını yürüten isimlerden biri CHP’nin Rize’de 46 yıl sonra seçilen Milletvekili Tahsin Ocaklı. Üretim maliyeti 17,80 lira olan çay için açıklanan alım fiyatının 17 lira olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Ocaklı, “Üreticiler, çiftçiler bu koşullarda hayatta kalamıyor. Bölgede üretim yapan insanlar; odalar, kooperatifler aracılığıyla ya da bireysel olarak eylemler, protestolar yapmaya başladı. Çiftçilerden bize ‘miting düzenleyin’ talebi vardı. Bu talep il başkanlarımız tarafından Genel Başkanımıza iletildi. O da uygun buldu” dedi.

 

 

‘İKTİDARIN MALİYET HESABI YANLIŞ’
Mitingin asıl amacının iktidarın maliyet hesaplarının yanlışlığını ortaya koymak olduğunu ifade eden Ocaklı, “‘Gelin birlikte hesaplayalım, konuşalım, Meclis’te de tartışalım’ diyeceğiz. Bizim mitingimiz çiftçilerin hak talepleriyle ilgili. Çiftçiler de mücadelede kararlı” ifadelerini kullandı.

 

 

‘ÇAYDAKİ FİYAT POLİTİKASI BİLİNÇLİ, ÇİFTÇİYİ TARIMDAN VAZGEÇİRMEK İSTİYORLAR’
Çaydaki fiyat politikasının bilinçli olduğunu ifade eden Ocaklı, “Çayı, çiftçiliği bitirmek istiyorlar. Gayrisafi milli hasıladan yüzde 1 verilmesi gerekiyordu çiftçiye, bu 0,60 olarak gerçekleşti. Geçen yıl 0,75’ti. Fiyatları sürekli aşağıya çekip çiftçinin tarımdan vazgeçmesini sağlamak istiyorlar” ifadelerini kullandı.
1 KİLO ÇAY İLE ÖNCEDEN 4 EKMEK ALABİLİYORLARDI ŞİMDİ 1,3 EKMEK
Ocaklı, çay fiyatlarındaki belirgin düşüşün etkilerini şu örnekle anlattı: “Çiftçiler daha önce 1 kilo çay ile 4 ekmek alabiliyorlardı, şimdi 1,3 ekmek alabiliyorlar. Sadece ekmek üzerinden yapılan bir karşılaştırma ile bile ciddi bir gelir kaybına uğradıklarını görebiliyoruz. Akaryakıta yapılan zam gibi zam istiyorlar, enflasyon oranlarında zam istiyorlar çay fiyatında; bu kadar basit.”