CHP’den pandemi raporu!

CHP’den pandemi raporu!
30 Mayıs 2021 07:11

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Pandeminin 439 gününde yapılamayanları ortaya koyduğu raporunda sağlık emekçilerinin şiddete maruz kalmaya devam ettiklerini belirterek, “Bu süreçte pandemi kahramanı sağlıkçıların özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadı, sağlıkta şiddeti önleme yasası çıkarılmadı” dedi.
CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, pandeminin 439. gününde yapılması gerek ama yapılmayanları bir raporla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.
CHP’li Akkuş İlgezdi Türkiye’de ilk olgunun görüldüğü bildirilen 11 Mart 2020 tarihinden bugüne geçen 439 günde yönetilemeyen bir pandemi sürecinin içinde savrulduğunu ifade ederek, “iktidarın yönetemediği pandemi sürecinde alınmayan önlemler, şeffaf açıklanmayan veriler nedeniyle pandeminin başından beri her gün ortalama en az 11 bin 765 kişi hastalanırken, 100 yurttaşımız da vefat ediyor” dedi.
Gerçek filyasyon yapılmıyor
Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, raporunda ülkemizde filyasyonun ilaç bırakmak olarak uygulandığını kaydederek, “Oysaki geriye dönük, kaynağını yakalamaya yönelik ciddi bir filyasyon yapılmıyor” açıklamasını yaptı.
Varyant tespiti yok
Akkuş İlgezdi’nin 439. Gününde Türkiye’de Pandemi raporunda varyant çalışmalarının yapılmadığı vurgulanarak, “Türkiye ‘yeni mutasyonlar’ sonucu oluşan, varyantlara teslim olmuş durumda. Türkiye’de veriler şeffaf olarak paylaşılmadığı için dünya üzerinde bugüne kadar ortaya çıkan varyantların hangilerinin, hangi illerimizde ve kaç kişi üzerinde etkili olduğunu bilmiyoruz” dendi.