CHP’den köy okullarının açılması için kanun teklifi!

CHP’den köy okullarının açılması için kanun teklifi!
22 Ağustos 2023 11:00

CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul açılması amacıyla kanun teklifi verdi.

 

 

Söz konusu teklif İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Buna göre, nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın valilikçe uygun görülmesi durumunda Bakanlık onayı ile ilkokul açılacak.

 

 

CHP’li Öztürkmen’in TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifin gerekçesinde, “Son 10 yılda 25 milyar lirayı aşkın kaynak aktarılarak ağır bir maliyete mal olan taşımalı eğitim birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Son yıllarda artan ölümlü trafik kazaları sebebiyle bu sistemden faydalanan yaklaşık 500 bin öğrenci risk altındadır. Taşımalı eğitim yaygınlaştıkça köy okulları birer birer kapatılan özellikle taşradaki öğrenciler, çok erken saatlerde yollara düşerek evlerinden kilometrelerce uzaktaki okullarda eğitim görmek zorunda bırakılmıştır. Okulsuz ve öğretmensiz kalan köylerdeki aileler de çocuklarının bu zorluğu yaşamaması adına dış göçe itilmiştir” denildi.