CHP’den Kavala kararı tepkisi: Heyet, dosyanın kapağını kaldırmadan ‘ret’ verdi

CHP’den Kavala kararı tepkisi: Heyet, dosyanın kapağını kaldırmadan ‘ret’ verdi
16 Mayıs 2024 08:53

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Tahminen dosya 30 klasör, binlerce sayfa. Sadece kararları okusa bu heyet herhâlde iki günde okur. Demek ki bu heyet dosyanın kapağını bile kaldırmadan bu dosya hakkında ret kararı verdi; utanç meselesidir bu” dedi.

 

 

 

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak yargı kararlarına ilişkin konuştu. Gezi davası nedeniyle cezaevinde olan Osman Kavala hakkında yeniden yargılama talebinin oy birliğiyle reddedildiğini söyleyen Başarır şöyle devam etti:

“Kavala’nın avukatları yeniden yargılama talebinde bulunurken heyetin değiştirilmesini talep etti çünkü taraf olan bir heyetti, daha adil bir heyetin geleceğini düşündüler herhâlde ancak heyet değiştikten sonra, bir gün bile dolmadan bu dosya kapatıldı ve bu talepler reddedildi.

Ben buradan kamuoyuna seslenmek isterim grubum adına: Bakın, 2 tane AİHM kararı, 2 tane beraat kararı, 1 tane ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla ilgili gerekçeli karar var. Tahminen dosya 30 klasör, binlerce sayfa. Sadece kararları okusa bu heyet herhâlde iki günde okur.

 

Demek ki bu heyet dosyanın kapağını bile kaldırmadan bu dosya hakkında ret kararı verdi; utanç meselesidir bu. Buradaki heyet önce kendisine hakaret ediyor “Çünkü ben talimatla geldim, bu talimatla bu dosyayı okumadan elimdeki kararı ilan ettim” diyor. Bu olacak şey değil. Yargının geldiği nokta maalesef ki bu. Yani daha adil bir karar verebileceğini düşünerek “Heyet değişsin” diyor avukatlar ama beterin beteri geliyor. İşte, bunların hepsi tarihe geçiyor.” ANKA