CHP’den ‘ittifak’ sinyalleri! ‘Önemli olan Türkiye’dir, birlik olmaktır’

CHP’den ‘ittifak’ sinyalleri! ‘Önemli olan Türkiye’dir, birlik olmaktır’
14 Ağustos 2023 09:45

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’ye yönelik ittifak çağrısı muhalefeti hareketlendirdi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yerel seçimler öncesinde ‘muhalefetin birlik içinde olması gerektiğini’ belirterek işbirliği vurgusu yaptı. CHP’li kurmaylar da Kılıçdaroğlu’nun çıkışına destek vererek muhalefetin işbirliğiyle iyi bir sonuç alabileceğini belirttiler.

 

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’ye yönelik ittifak çağrısı siyaseti hareketlendirdi. İYİ Parti söz konusu çağrıya üstü kapalı bir yanıt verirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘muhalefetin işbirliği yaparak başarılı olabileceği’ mesajını verdi.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN İTTİFAK SİNYALİ
Seçimlerde ittifak sinyali veren Kılıçdaroğlu, Halk TV’den Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada, “Demirel’in deyimiyle siyasette 24 saat uzun bir süredir. Benim değerlendirmeme göre umarım Türkiye’nin geleceğini, çıkarlarını, huzurunu önceleyen muhalefet partileri bir araya gelirler. Bu ölçüyü esas alan muhalefet partileri işbirliğine yönelirler. Önemli olan Türkiye’dir. Birlik olmaktır. Burada önemli olan ölçü Türkiye’nin geleceği ve çıkarlarıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

CHP’Lİ KURMAYLARDAN İTTİFAK DEĞERLENDİRMESİ
Kılıçdaroğlu’nun açıklamasıyla ilgili Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan CHP kurmayları, Cumhur İttifakı içinde tartışmalar yaşanırken muhalefetin ‘bir olması gerektiğini’ vurguladılar.

 

 

“İYİ SONUÇ ALIRIZ”
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, AKP’nin son dönemdeki politikalarına karşı eleştirileri olduğunu belirten kurmaylar, “Cumhur İttifakı’ndaki gelişmeler dikkat çekici. AKP’nin kendi içinde sorunlar olduğu, tasfiyeler yaşandığı haberleri çıkıyor. Sayın Bahçeli’nin de İsveç’in NATO üyeliği, emekli maaşları gibi konularda farklı düşündüğü söyleniyor. Bu nedenle AKP ve MHP arasında bütünlüklü bir seçim ittifakı olacak mı sorusu gündemde” görüşünü paylaştı.

 

 

“BAHÇELİ İYİ PARTİ’YE YAPTIĞI ÇAĞRIYLA ÇIKIŞ ARIYOR”
Bahçeli’nin yerel seçimler için İYİ Parti’ye ittifak davetinde bulunmasını da değerlendiren kurmaylar, “Belki Bahçeli de İYİ Parti’ye yaptığı çağrıyla bir çıkış arıyor. Geçmişte olduğu gibi bir ittifak çalışması yaparak iyi sonuç alabiliriz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına ilişkin CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal da “Ülkemiz zorlu ekonomik koşullardan geçiyor. Dolardaki baskılamayı yerel seçimlere kadar sürdüreceklerini düşünüyoruz. Böyle bir buhran halinde, ittifak noktasında da genel merkezler nezdinde yapılacak görüşmeler sonucu ülkemizi daha iyiye taşıyacak her birlikteliğe açık olacağız” dedi.

 

 

“KAZANMAK İSTİYORUZ”
Kılıçdaroğlu’nun “Ben Ekrem Bey’in ve Mansur Bey’in yeniden İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarına aday olmaları gerektiğini düşünüyorum. Ekrem Bey’in İstanbul’u, Mansur Bey’in Ankara’yı kazanacaklarına inanıyorum” sözlerine de değinen Köksal, şöyle devam etti:

“Mevcut büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızın yeniden adaylıkları da aynı çerçevede hem kendileri hem partiler hem de halkımızın isteği doğrultusunda değerlendirilecektir. Mevcut belediye başkanlarımızın her biri halkımızın desteğini almış güvenini kazanmış isimlerdir. Özellikle büyükşehir belediye başkanlarımız çalışmaları ile başarılarını ispatlamış birbirinden kıymetli isimler. Mevcut büyükşehir belediyelerimizin istikrarı koruyarak halkımıza hizmet noktasında çalışmalarını daha da ileriye taşımasını istiyoruz”