CHP’den ‘iltica olayını Meclis araştırsın’ talebi

CHP’den ‘iltica olayını Meclis araştırsın’ talebi
19 Nisan 2021 08:19

Bu talep CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba’dan geldi. Kılıçdaroğlu’nun iki kurmayı, bu skandala onlarca belediyenin karıştığını belirterek, iktidar milletvekillerini göreve çağırdı.

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Türkiye’den Almanya’ya toplu kaçışlarla ilgili iddiaların incelenmesi için Meclis’te komisyon kurulmasını talep etti. Torun tarafından hazırlanan araştırma önergesinde “TBMM’nin olaya el koyması ve iddiaların milletin gözü önünde incelenmesi siyaset kurumunun görevidir” denildi.

 

 

Torun şöyle konuştu: Malatya Yeşilyurt Belediyesi’ndeki skandalı partimizin belediye meclis üyesi ortaya çıkardı. AKP’li pek çok belediyede benzer olayların yaşandığı iddiaları gündeme geldi. Elazığ’ın Akçakiraz, Arıcak ve Baskil belediyelerinde de soruşturma başlatıldı. Bize gelen bilgilere göre skandal bu 4 belediye ile sınırlı değil. Onlarca belediyenin aracılık etmesiyle, yüzlerce kişinin yurt dışına kaçtığı iddiaları bize ulaşıyor. Artık bu akıl almaz kaçışlar konusunda siyaset kurumu devreye girmelidir. TBMM’nin olaya el koyması ve iddiaların milletin gözü önünde şeffaf bir şekilde incelenmesi parlamentonun görevidir.