CHP’den İçişleri Bakanlığı’na göç uyarısı: Pakistan’dan binlerce kaçak göçmen ülkemize geliyor!

CHP’den İçişleri Bakanlığı’na göç uyarısı: Pakistan’dan binlerce kaçak göçmen ülkemize geliyor!
11 Haziran 2023 06:33

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, İçişleri Bakanlığı’na yeni göç uyarısında bulunarak, “Şimdi tehlike Pakistanlılardır. Pakistan’dan 12 yaşından başlamak üzere çantasıyla binlerce kaçak göçmen ülkemize geliyor. Pakistanlılar meselesine dikkat çekiyorum. Afganistan’ın nüfusu 40 milyondur, Pakistan’ın nüfusu 240 milyondur. 6 katı daha fazla bu nüfus. Pakistan’da ciddi bir ekonomik kriz ve iklim krizi var. 40 milyonluk Afganistan’dan ülkemize gelenleri kaldıramazken, 240 milyonluk Pakistan’dan gelenleri biz nasıl kaldıracağız” dedi.

 

Fotoğraf: Lefteris Pitarakis / AP

 

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, yeni göç dalgasıyla ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

 
Türkiye’nin ana sorun korularının ülkeye gelenler, ülkeden gidenler ve vize problemi olduğunu belirten Akdoğan, elindeki harita ile Türkiye’ye gelen yabancılarla ilgili şunları söyledi:

“Günde binlerce insan ülkemize giriyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Yıllardır bu meseleyi hepimiz konuşuyoruz. İkinci mesele ise kuzey ve batı sınırı diyebileceğimiz yerden kim olduğunu, ne olduğunu bildiğimiz, büyüttüğümüz, yetiştirdiğimiz, okuttuğumuz, ülkemize faydalı olabilecek ama ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle umutlarını, varlığını, çocuklarının mutluluğunu arayan gençlerimiz gidiyor.

(Elindeki fotoğrafı göstererek) Ülkemize akın akın gelenler ve ülkemizden gidenler. Manzara budur. Bizim bana göre sağ tarafta olan bu gençlere ihtiyacımız var. Bizim buradan gelenlere hiç ihtiyacımız olmamasıyla birlikte geleceğimizi tehdit ettiğini bilmemize ihtiyaç var.

 

 

“Cezaevindeki yabancı sayısı arttı”
Cezaevlerindeki yabancı uyruklu nüfus, cezaevlerinin toplam nüfusuna göre 2016 yılında yüzde 2,2’ydi. Şimdi cezaevlerinde bu oran 2022 yılında 4,4 olmuştu. 2023 yılındayız ve aynı artış oranıyla bakarsak cezaevlerindeki 100 kişiden 5’i yabancı uyruklu. Bu sayısal artışı gösteriyor. Cezaevinde bulunan yabancı uyrukluların cezaevinde bulunma nedeni daha önceden bireysel suçlardı, şimdi örgütlü suçlar, organize suçlar.

 

 

“Yeni tehlike Pakistanlılar”
Nüfusu 40 milyon olan Afganistan’dan ülkemize binlerce akın akın kaçak göçmen geldi. Şimdi tehlike Pakistanlılardır. Pakistan’dan 12 yaşından başlamak üzere çantasıyla binlerce kaçak göçmen ülkemize geliyor. Pakistanlılar meselesine dikkat çekiyorum. Afganistan’ın nüfusu 40 milyondur, Pakistan’ın nüfusu 240 milyondur. 6 katı daha fazla bu nüfus. Pakistan’da ciddi bir ekonomik kriz ve iklim krizi var. 40 milyonluk Afganistan’dan ülkemize gelenleri kaldıramazken, 240 milyonluk Pakistan’dan gelenleri biz nasıl kaldıracağız? Biz buna engel olmak yerine ‘Biz Ensar’ız, kucak açıyoruz’ diyerek adeta bu kaçak göçmenleri ülkemize davet ediyoruz” (ANKA)