CHP’den enflasyon verisi açıklamayan TÜİK’e tepki

CHP’den enflasyon verisi açıklamayan TÜİK’e tepki
3 Temmuz 2023 15:48

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Kurban Bayramı’nı bahane ederek Haziran ayı enflasyonunu verilerinin açıklamayan TÜİK’e tepki gösterdi.

 

 

TÜİK tarafından Haziran ayı TÜFE ve ÜFE raporlarının Kurban Bayramı nedeniyle 5 Temmuz’da yayımlanacağı duyuruldu. Bugün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in bu rötarına tepki gösterdi:

 

 

– Normalde bugün TÜİK’in Haziran ayı enflasyonunu açıklaması bekleniyordu. Ama bu açıklama Çarşamba gününe kaldı. İTO fiyatları bayram seyran demeden açıkladı.
Bağımsız araştırmacıların oluşturduğu EN-AG da Haziran enflasyonunu açıkladı.

– Bir tek TÜİK, bir ay önceden, “Bayram Tatili nedeniyle işyerlerinden fiyat toplayamam” diyerek, Haziran ayı fiyatlarının açıklanmasını iki gün erteledi.

-Ama Haziran ayı enflasyonu çok önemli. İlk 6 aylık enflasyon belli olduğunda, memurun maaşına, emeklinin aylığına, kamu işçisinin ücretine, enflasyonun telafisi için yapılacak artış da belli olacak.

– TÜİK’in ağır makyajlı rakamları zaten gerçek enflasyonu yansıtmıyor. Bir de bu fiyatların açıklanmasının bayram bahanesiyle ertelenmesi, çalışanların ve emeklilerin maaşlarının bir kere daha gasbedileceği endişesini artırıyor.

– Hükümet altı ay boyunca, çalışanları, emeklileri enflasyona ezdirdi. Şimdi Temmuz ayında yapacağı artışla, güya enflasyonu telafi edecek. Ama vatandaşın geçmiş 6 ay boyunca yaşadığı kayıp üzerinde kalacak.

– Diğer yandan, enflasyonun yüzde 40’ların üstünde olduğu bir dönemde, maaş, aylık ve ücretlerin sadece enflasyon telafisi olacak şekilde artırılması önümüzdeki 6 ayda vatandaşlarımızın enflasyona ezdirileceği anlamına gelir.

– Bu nedenle Temmuz’da yapılacak artışta yılın ikinci altı ayında beklenen enflasyon da dikkate alınmalıdır.

– Tabii bu arada seçim öncesinde Erdoğan’ın, yine Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlunun zoruyla, en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı vaadini de tutup tutmayacağını takip ediyoruz.

– Hükümet seçim öncesinde en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya çıkarırken, bunu emekli kök aylığına zam şeklinde yapmamış, en düşük maaşı 7 bin 500 liraya çıkarırken, aradaki farkı Hazine’den vermişti.

– Örneğin 5 bin 500 lira alan bir emeklinin maaşı 7 bin 500 liraya çıkarken, 7 bin 501 lira alan bir emeklinin aylığı yerinde saymıştı. Böylece, daha çok prim ödeyen ile daha az prim ödeyen arasında fark kalmamıştı.

– Hükümet büyük bir adaletsizliğe neden olmuştu. Bu adaletsizliğin düzeltileceğine dair verilen. Kademeli artış sözlerinin de takipçisi olacağız.