CHP’den Bakan Pakdemirli’ye ‘yetki’ eleştirisi: Ya öğrensin ya da istifa etsin!

CHP’den Bakan Pakdemirli’ye ‘yetki’ eleştirisi: Ya öğrensin ya da istifa etsin!
4 Ağustos 2021 08:07

Türkiye’nin dört bir yanında başlayan ve tüm ülkeyi yasa boğan orman yangınları konusunda Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti arasında ‘uçmayan uçak’ ve ‘yetersiz uçak sayısı’ tartışmaları hız kesmeden devam ediyor.

 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yangınlar ile ilgili yaptığı ‘birinci derece sorumluluk belediyelerde’ açıklamasını egedesonsoz.com sitesine değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Ednan Arslan, “Bakan önce yasayı okusun, sorumluluk alanlarını iyice incelesin ve neresi bakanlık sorumluluğunda neresi belediye sorumluluğunda iyice öğrensin, eğer öğrenemiyorsa derhal istifa etsin” dedi.

Muhalefet cephesi olan Millet İttifakı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getirmediği konusunda eleştirirken, Cumhurbaşkanlığını ise filosunda bulunan uçak sayıları üzerinden eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Yangınlar sonrası ‘sorumluluk’ konusunda tartışmalar yaşanırken, tartışmalara Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Ednan Arslan da dahil oldu.

 

 

BAKAN SAPLA SAMANI KARIŞTIRDI

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin son dönemlerde yaşanan orman yangınları ile ilgili sorumluluk konusundaki eleştirilere ‘Birinci derecede aslında sorumluluk belediyelerdedir’ yanıtını vermesi hakkında konuşan CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Nasıl sorumluluk belediyelerde olacak? Ne yapacak belediyeler? Orman söndürmek ile yanan apartmanı söndürmek aynı şey değil ki. Belediyelerin itfaiyedeki yeteneği ev, bina veya şehir içinde bir yer yanıyorsa oraya yöneliktir. Ancak orman çok ayrı bir şey… Ormanın bir sorumlusu, bir bakanlığı var. Eğer sorumluluk belediyeye aitse belediye gidip ağaç kesebiliyor mu orada? Temizlik yapabiliyor mu? Yapamıyor… Bu tamamen özel bir şey… Orman bakanlığına ait bir alan! Belediyelerimiz ne yapıyor; Bütün imkânları ile araçları ile personeli ile bu konuda bakanlığımız ile ortak çalışıyor. Sonuç olarak hepimizin yaşadığı kıymetli alanlar bunlar. Belediyelere ait ayrı bir sorumluluk yok burada. Bakan önce yasayı okusun, sorumluluk alanlarını iyice incelesin ve neresi bakanlık sorumluluğunda neresi belediye sorumluluğunda iyice öğrensin, eğer öğrenemiyorsa derhal istifa etsin. Sapla samanı karıştırdı bakan” ifadelerini kullandı.

 

 

UÇAKSA UÇAK HELİKOPTERSE HELİKOPTER ALINACAK

 

 

Bakanlığın ve hükümetin geçmiş dönemlerde yaşanan felaketlerden ders almadığını bu nedenle belediyelerin inisiyatif aldığını belirten Arslan, “2 sene önce Menderes’te çok büyük bir orman yangını ile karşı karşıya kaldık. Gene benzer tartışmalar orada da olmuştu. Bakanlık, hükümet bu konuyla ilgili yaşamış olduğu tecrübelerden ders çıkarabilen kişiler değil. Her şeyi akışına bırakıyorlar. Yangın oldu bitti sonra unutuluyor. Unutmayın bir sonraki yangın dönemine hazırlanılması gerekiyor. Uçaksa uçak, helikopterse helikopter alınacak. Ancak bunlar bunu yapmıyorlar. Ormanlar İzmir’in bizim ormanımız değil mi. Yerel yönetimlerde buradaki zafiyeti görüyor gelişme yok. Bizim başımıza gelenin aynısı Manavgat’ta, Marmaris’te meydana gelince Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz bu konuda inisiyatif almışlardır. Çok kıymetli ve değerli bir hamledir. Bunu yapmaları gerekiyor. Çünkü bu hükümetin bunu yapacak mecali kalmamış, sorumluluğu üzerine almıyor hatta ve hatta sorumluluk dağıtıyorlar… Hiç bunların kabahati yok! Merkezi hükümet buradaki bir boşluk yaratmıştır ve bu boşluk ciğerlerimizi yakıyor. Bu nedenle belediyelerimiz Genel Başkanımızın da talimatı ile bir çalışma yapacaktır ve belki de bu noktada kendi elemanlarımızı daha iyi yetiştireceğiz. Ormanları söndürmeye yönelikte bir takım eğitimler verilecektir” diye konuştu.

 

 

İZMİR İLKLERİN KENTİ

 

 

Kiralamanın Orman Bakanlığı’na örnek olması gerektiğini belirten Arslan, “Ben çok gurur duydum. Bizim belediye başkanlarımızın bu konudaki hassasiyeti çok önemli. Açığı da görmüşler ve sonuç itibari ile yapılacak hizmet hepimizi ilgilendiren bir hizmet. Buraya kaynak aktaracak olmaları, orman bakanlığının basiretsizliğini kapatacak , onların eksikliğini giderecek, oluşturulan bütçeyi başka hizmetler için harcaması gerekirken, tedbir amaçlı buraya aktarmalarını doğru buluyor ve destekliyorum. İzmir zaten ilklerin kenti. Bu konuda belediye başkanlarımızın hassasiyeti inşallah bütün belediye başkanlarımıza ve yerel yönetimler örnek olur. Tabii asıl Orman Bakanlığı’na örnek olur. İnşallah bu hareketimizden sonra saray uçaklarını satar, gezecek dolaşacak uçan sarayları satıp ormanlarımızı söndürecek uçaklar alır” dedi.