CHP’de muhalif adayların kazandığı delege seçimleri iptal mı ediliyor?

CHP’de muhalif adayların kazandığı delege seçimleri iptal mı ediliyor?
2 Ağustos 2023 12:17

Delege seçimleri devam eden CHP’de, yönetime muhalif olan adayların kazandıkları seçimlerin iptal edildiği iddia edildi.

 

 

Açıklanan delege takvimine göre 3-30 Temmuz tarihlerinde mahalle delege seçimlerinin tamamlanması gerekiyor. Ancak iddiaya göre CHP yönetimine muhalif olan adayların kazandıkları seçimler, hukuk dışı yöntemlerle iptal ediliyor. OdaTV’de yer alan habere göre yönetime muhalif olan CHP’lilerin iddiasına göre seçimlerin iptal edilme sebebi; yönetime yakın isimlerin, muhalifler karşısında avantaj sağlamak.

 

 

Seçimlerin iptal edildiği illerden bazıları şöyle:

 

 

MANİSA
Manisa’nın Akhisar ilçesindeki Reşatbey Mahallesi’nin delege seçimi olaylı bitti.

İddiaya göre seçimi ilçe yönetimine muhalif olduğu bilinen liste, 5 oy farkla kazandı. Ancak seçimin tamamlanmasından 1 saat sonra il yönetiminden iki üye “açılmamış ve içinde oy pusulasının olduğu iki zarfın bulunduğunu” belirtti. İl yönetimi, “seçimin iptal edilip yenilenmesine” karar verdi.

 

 

İSTANBUL
Olaylı biten bir diğer delege seçimi ise İstanbul’dan. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun; Sultangazi Yunusemre Mahallesi’ndeki delege seçimlerine müdahale ettiği öne sürüldü. Partililer, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde durumu protesto etti.

25 Temmuz akşam saatlerinde Sultangazi Yunusemre Mahallesi’nden Sarıyer’deki İl Başkanlığı binası önüne gelen partililer, “Atanmış değil seçilmiş başkan istiyoruz”, “Adalet istiyoruz”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak Kaftancıoğlu ile görüşmek istedi.

Gruptakilerin talebi üzerine partililerle görüşen Kaftancıoğlu, Yunusemre Mahallesi’ndeki delege seçimlerinde hiçbir müdahalenin olmadığını savundu.

Öte yandan İstanbul CHP İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas’ın Kartal’da; diğer İl Başkan Yardımcısı Saniye Barut’un ise Kağıthane’de seçimleri kaybederek delege seçilemediği öğrenildi.

 

 

OYLAR 8 KEZ SAYILDI
Sultangazi Yunusemre Mahallesi’nde, 16 Temmuz’da yapılan delege seçiminde yarışan “Mavi Liste” adayı Belgin Karadağ Poyraz 571, “Beyaz Liste” adayı Kemal Avseren 570 oy aldı.

İtirazlar üzerine oylar 8 kez sayıldı, sonuçlar değişmedi.

“Beyaz Liste” adayı Kemal Avseren de tutanakla konuyu CHP İl Başkanlığına taşıdı.

 

 

AYDIN
Benzer bir örnek ise Aydın’da yaşandı. 21 Temmuz’da Efeler ilçe binasında yapılması planlanan delege seçimlerinde ortalık karıştı, partililer birbirine girdi. Parti tüzüğü gerekçe gösterilerek yaşanan tartışmanın asıl kaynağının ise, seçimin yapılması planlan ilçe binasının fiziki koşullarının yetersiz olması olduğu ortaya çıkmıştı.

Yaşanan tartışmada partililer birbirine sandalye ve su şişesi fırlatmış, muhalif aday ise adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

 

 

KAYSERİ
Kayseri’de Melikgazi Mahalle’sinde 22 Temmuz’da yapılan delege seçimleri, kongre takviminin son günü olan bugün de, partililerin tüm itirazlarına rağmen yaptırılmadı. Bu uygulama partililer arasında büyük tartışmalara neden oldu.

Partililer, bu durumu düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti. Partili belediye meclis üyeleri ise partilerinden istifa ediyor.

Kayseri İl Başkanlığı görevini yürüten Zeki Özkan’ın mahalle delege seçimleri öncesinde görevden alınarak yerine Feyzullah Keskin’in atanmasıyla başlayan; delege seçimlerinde yaşanan olaylarla yükselen tansiyon bir türlü düşmüyor. Son olarak CHP listelerinden Meclis üyesi seçilen 9 belediye Meclis üyesi düzenlediklerin basın toplantısı ile partilerinden istifa ettiklerini açıkladı. İstifa eden meclis üyeleri adına açıklamayı Talas Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ahmet Yörenç yaptı.

 

 

Toplam 9 meclis üyesinin istifa ettiğini ancak iki meclis üyesinin işleri nedeniyle basın toplantısına katılamadığını belirten Yörenç, “Bildiğiniz gibi çetin bir seçim sürecini geride bıraktık. Maalesef secim sunucu beklentilerimize uygun sonuçlanmadı. Her yenilginin bir bedeli olmalı gelinen noktada bedelin ödenmediği gibi ödenmek istenmediği bellidir. Genel başkanımızın her fırsatta söylediği,” Seçimle gelen seçimle gitmeli” söylemine rağmen il ve ilçe kongrelerine az bir süre kala seçilmiş il yönetiminin görevden alınarak yerine il yönetimi atanması her partili gibi bizlerinde rahatsız etmiştir.Özellikle gerekçe ne olursa olsun yönetim kurulları ve delege seçim sürecinde yapılan usulsüz uygulamalardan ve muhalif aday gözlemcilerinin sandık başında görev almasının engellenmesinden rahatsız olduğumuzu belirtiriz.”
ŞANLIURFA
Benzer bir durum da Şanlıurfa’da yaşandı. İddiaya göre Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde seçim yapılmadan CHP yönetimine yakın delegelerin yazıldığı öne sürüldü.

 

 

SEÇİM YAPILMADAN DELEGELER YAZILDI
Şanlıurfalı CHP’liler, konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Örgütlerden Sorumlu Başdanışman Engin Özkoç ve Genel Merkez Genel Sekreterliğe dilekçe yazarak bildirdi. Partililerin iddiasına göre ilçe başkanlıkları, duruma itiraz edilmemesi için de kapalı tutuldu. Partililer, Kılıçdaroğlu’na gönderdikleri dilekçede; Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ilçe başkanlıkları ile İl Başkanlığı, mahalle delege seçimi yapmadan kendi aralarında tanıdıkları ve kendilerine yakın isimleri delege üyesi olarak yazdıkları belirtildi.
AĞRI
Ağrı’da ise seçim takvimi açıklandıktan sonra Ağrı İl Başkanı’nın görevden alınması, il örgütünde büyük rahatsızlık yarattı. Öte yandan Ağrı’nın hiçbir mahallesinde seçim yapılmadığı öne sürüldü.

Seçimin yapılmamış olması durumunda yönetim tarafından masa başında yazılan delegeler devreye girecek ya da Ağrı tümüyle kurultay süreci dışında tutulacak.

 

 

İZMİR
İzmir’de de 23 Temmuz’da yapılan CHP Çiğli mahalle delege seçimleri esnasında kavga çıktı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer’in desteklediği beyaz liste ile muhaliflere ait mavi listenin yarıştığı İnönü Mahallesi’nde CHP İlçe Başkanı Mert Özcan ile bazı partililer arasında arbede yaşandı.

Oy sayımı sonucunda mavi liste 1 oyla seçimi kazandı ancak itirazlar üzerine sayım 4 defa yapıldı.