CHP’de kurultay günü!

CHP’de kurultay günü!
4 Kasım 2023 00:05

CHP’nin 2 gün sürecek 38. olağan kurultayı bugün başlıyor. Divan başkanlığını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı kurultayda bugün genel başkan, yarın ise PM ve YDK seçimi yapılacak.

 

 

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nın gerçekleşeceği Ankara Arena Spor Salonu, sabah saatlerinde tamamen doldu. Sahnenin sol tarafında kalan tribünler değişimcilere, sağ tarafında kalan tribün de genel merkezcilere ayrıldı.

 

 

Sabahın erken saatlerinde Ankara’ya gelen CHP’liler Ankara Büyükşehir ve Çankaya Belediyelerinin ikramlarıyla karşılandı. “İkinci Yüzyılda Birlik ve Demokrasi” sloganıyla düzenlenen kongrede “Hak, hukuk, adalet” “Birleşerek güçleneceğiz, yenilenerek başaracağız”, “Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız” gibi genel sloganların yazılı olduğu pankartların yanı sıra adaylar Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel lehine hazırlanan “Emekçiler, kadınlar ve gençlik Bay Kemal’de birleştik”, “Özgür CHP, Özgür Türkiye” yazılı pankartların da asıldığı görüldü. Türkiye’nin tüm yörelerinden türkülerin çalındığı salonda zaman zaman güncel pop ve rap şarkıları da dinletiliyor.

 

 

 

İşte dakika dakika kurultaydaki gelişmeler:

 

23.30 CHP Kurultayı’nda seçim ikinci tura kaldı. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı.

 

23.00 Oy kullanma işlemi sona erdi, oylar sayılmaya başlandı.

 

21.00 CHP’nin yeni başkanını belirleyecek olan oylama başladı. Delegeler 23.00’a kadar oy kullanacaklar.

 

 

20.00 | Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Özgür Özel’e yanıt

 

 

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlık seçimi öncesi konuşma yapmama kararı alan Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’in konuşmasının ardından Özel’e cevap vermek için kürsüye çıktı.

Kılıçdaroğlu şu sözlere yer verdi:

“Eleştiriye açığım, benim kadar eleştiriye açık kimse yoktur. PM’de beni eleştiren kimsenin sözünü kesmem, sen de burada söylediklerini uzun süredir beraber çalışıyoruz ya keşke yüzüme söyleseydin.”

“Eleştirinin kendi içinde tutarlı olması gerekir. Günü gelecek güçlü bir sosyal demokrat arkadaşa devredeceğim dedim. 1 ay önce İstanbul’da 2 il başkanımız devir teslim töreni yaptı. Ben de yeni seçilen genel başkana devir teslim yapmayacak mıyım? Bunun eleştiriyle ne ilgisi var?”

Sanki örgüt yok, ben tek başıma genel başkan seçiyorum. Özgür kardeşimi severim ve uzun zamandır beraberiz. ‘Belediye başkanı adayı olacağım’ dedi oldu, ‘milletvekili adayı olacağım’ dedi oldu. Tüm bu eleştirileri keşke MYK’de söyleselerdi, ben de gereğini yapsaydım. Orada evet diyeceksin burada başka konuşacaksın. Bu olmaz.”

 

 

18.30 | Genel başkan adayı Özgür Özel konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapmamaya karar vermesi üzerine kura çekilmeden Özgür Özel, konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

 

 

Özgür Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Partimiz 1979’dan bu yana 44 yıldır ağız tadıyla iktidar olamadı. İyi niyetli çabalara rağmen 44 yıldır bunu beceremedik. Bugün 38.kurultayımızdayız ama aslında ikinci yüzyılın ilk kurultayındayız. Ben sizi genel başkan, parti meclisi seçecek olağan kurultayın olağan delegeleri olarak görmüyorum. Ben sizde Sivas Kongresi delegelerinin ruhunu görüyorum. Bugün karşımda 1972 kongresinin inancını görüyorum.”

“CHP’nin ilk kurultayı 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’dir. İşte bu ifade bizim kurultayımızı diğer tüm partilerin kurultaylarından farklılaştırır. En önemli özelliği sadece kendi partimiz için değil ülke siyasetini şekillendirmesidir. Sadece yönetim kadrosunu ve genel başkan seçmek için gelmedik. Türkiye siyasetini yeniden şekillendirmek için hepimiz buradayız. ”

“Hesabı ne Kemal Bey ödüyor ne Özgür Özel. Hesabı dünyanın en güzel ülkesinde yaşadığı halde dünyanın başka ülkelerinde hayal kuran gençlerimiz ödüyor.”

“Biz, kaybedilen seçim sonrası hiç bir şey olmamış gibi davranılmasına, bu ağır yenilginin sorumluluğunun üstlenilmemesine karşı çıkanlarız. Bu yolculuk sana söz deyip boynunu bükük bıraktığımız halkla helalleşme yolculuğudur.”

“Partimiz iktidara benzeyen fikirlerle yönetilemez. Hatalarda ısrar edilerek yönetilemez. Atatürk’ün koltuğunu istediği bir kişiye devredeceğini söylemek, buraya gelen delegeleri hiçe saymak demektir”

“Miting yapacaksan zamlar üzerinden yapacaksın. Yap bakalım öyle miting, AK Partili, MHP’li senin mi arkana geçiyor iktidarın mı? Sokaktan korkmayan CHP’nin bir genel başkanı olacağımın sözünü veriyorum.”

“Biz partiyi daha iyi yöneteceğimizi iddia ediyoruz. Biz geçtiğimiz dönemde çok kritik bir süreç vardı. Yukarıda Rusya-Ukrayna savaşı, doğuda Azerbaycan-Ermenistan savaşı. Tayyip Erdoğan, Tahıl Koridoru ile dünyaya caka sattı ama bize bunu anlatacak genel başkan yardımcımız yoktu. Bütün gençler, Teknofest ile ilgilenirken bizim savunma sanayi konusunda bir yönetici yoktu. Dün bir yalan tweet dolaşıyordu, o tweetle alakamız yok. Yarın Parti Meclisi listesine baktığınızda Türkiye çapında dış politikacı, bir teknoloji şirketinin Ar-Ge’sinin başındaki bir kişi. Savunma sanayinde uzman bir emekli tümamiral. Hangi alan boşsa o alana yönelik bilim insanlarından. Ama böyle geçmişinde CHP’ye Atatürk’e dil uzatmışları da değil bu ülkenin evlatlarını göreceksiniz.”

 

 

18.10 | Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman’dan CHP kurultayı için mesaj

 

 

Gezi Parkı davasında hakkındaki 18 yıllık hapis istemi Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından onanan Şehir Plancısı Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Demir Kahraman, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Kahraman, mesajında, “Buhranlar içinde bunalan, bir çıkış arayan halkımızın bir hayal kırıklığına daha tahammülü yoktur. Bu ölü toprağını atmak için esaslı bir silkinme şarttır” ifadelerine yer verdi.

Kahraman, “Partimizi yenileyerek daha da güçlendirmek için gerekli dönüşümü sağlamanızı ve “Değişim” yönünde ses yükseltmenizi bekliyorum” dedi.

17.21 | Kurultayda gerginlik: Aydoğan kürsüden indi 

 

Salonda “değişim” taraftarları ve “genel merkezciler” arasında gerginlik yaşanıyor.

Kurultayda söz alan PM Üyesi Turan Aydoğan’ın konuşması salondaki ‘değişim’ taraftarlarının tepkisini çekti. Özel’in destekçilerinin bulunduğu kısımdan protesto sesleri yükseldi. Aydoğan, gelen tepkiler nedeniyle konuşmasını tamamlayamadan kürsüden indi.

Aydoğan sahneden inerken yumruk atılmaya çalışıldı. Delegelerin olduğu alanda ve tribünlerde partililer birbirinin üzerine yürüdü.

 

 

17.00 | Kılıçdaroğlu ve Özel, yeterli imza sayısına ulaştı

 

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık için yeterli imza sayısına ulaştıklarını duyurdu.

 

15.35 | CHP İstanbul İl Başkanı Çelik: Önümüzde iki yol var

 

 

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de kürsüye çıkarak mesajlar verdi. Önlerinde iki yol olduğunu söyleyen Çelik, Ya topluma yeni bir umut, yeni bir heyecan, yeni bir inanç vereceğiz; ya da 2023 seçimleri sonrasında ortaya çıkan büyük umutsuzluk dalgası yayılarak devam edecek” dedi.

Çelik, özetle şunları söyledi:

İktidarın tek alternatifi biziz. Yüz yıllık köklerimizden aldığımız güçle, birikimimizle bu karanlığı dağıtacak güç biziz. Toplum bizden umut bekliyor, tarihin sarkacı yön değiştiriyor. Tarih bizi göreve çağırıyor.

Şimdi önümüzde iki yol var: Ya topluma yeni bir umut, yeni bir heyecan, yeni bir inanç vereceğiz; ya da 2023 seçimleri sonrasında ortaya çıkan büyük umutsuzluk dalgası yayılarak devam edecek.

 

 

“CHP DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK ETMELİ”

 

 

Biz size yeni bir yol, yeni bi umut yeni, bir başlangıç vaadediyoruz. Toplum ve ülkemiz Cumhuriyet Halk Partisi’nden büyük bir değişime öncülük etmesini bekliyoruz.

İstanbul’un sokaklarında dolaştığımda gözlerimin içine bakan insanlarımızın bizden umut beklediğini görüyorum. Bu umut ancak bir değişimle mümkün. Değişmeliyiz, toplumun her kesimi kucaklayacağız kaygısıyla siyasetsizleşmek yerine, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini Türkiye’nin koşullarına güncelleyerek kendimizi topluma anlatmalıyız.

İnançlara saygılı laikliği topluma anlatmalıyız. Parti içi demokrasiyi güçlendirmeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi kurucu değerleriden ayrılmadan sosyal demorkasiyi, eşitliği, özgürlüğü, adaleti, gelirin adil dağıtılmasını daha güçlü savunmalıyız. Halkımıza yeni bir seçenek sunmalıyız.”

 

 

 

14.47 | CHP eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen, 38. Olağan Kurultay’da yaptığı konuşmanın ardından CHP genel başkan adaylığından çekildiğini açıkladı.

 

 

Seçimlerin antidemokratik bir ortamda, delegeye yönelik baskılar ve medya ambargosu ile gerçekleştirildiğini savunan Öymen, “Kurultay, partideki bozuk düzenin bir parçası veya uzantısı olanların ‘yarışına’ dönüştürülmüştür” ifadesini kullandı.
14.35 | Örsan Kunter Öymen: CHP sağa kaymıştır

 

 

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye CHP Genel Başkan Adayı Örsan Kunter Öymen çıktı. CHP’nin sağa kaydığını söyleyen Öymen, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

 

 

Öymen’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

“2019 seçimlerini zafer olarak ilan edemeyiz. 39 milletvekilini oyu yüzde 2-3’ü geçmeyen partilere hediye ettik. Böyle bir şey olabilir mi? CHP sağa kaymıştır. Genel Başkan, solu hayırseverlik sanıyor. Sol düzeni değiştirmektir. AKP din devleti kuruyor ve biz buna karşı çıkamıyoruz.”
13.13 | CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kürsüde

 

 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

“Değerli yoldaşlarım; bu yıl partimizin yüzüncü yılı. Yüz yıllık tarihimiz içinde yılmadık, direndik. Türkiye’de hiçbir partiye nasip olmayacak bir tarihi yaşıyoruz. CHP’yi yüz yıl yaşatan gerçek, kuruluşunun savaş meydanlarında Kuvâ-yi Milliyecİlerin kurduğu bir partiyiz. Biz hiçbir evladımızın ytağa aç girmemesi için mücadele eden bir partiyiz. Herkesin kimliğine, yaşam tarzına saygı duyan bir partiyiz.

Ben dahil hiç kimse kendisini partinin üzerinde asla ve asla göremez. Sevgili örgütüm; biliyorum sizleri zaman zaman üzdüm ama asla utandıracak bir şey yapmadım.”

 

 

12.39 | İmamoğlu: Halkın çağrısına kulak verelim

 

 

Divan Başkanlığının oy birliği ile kabul edilmesinin ardından kürsüye çıkan İmamoğlu, sözlerine Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek başladı.

Kurultayın tarihi bir kurultay olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, halkın çağrısına kulak verilmesi gerektiğini söyledi. İmamoğlu, kurultayın toplumsal muhalefete de yön vereceğine vurgu yaptı.

 

 

 

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

 

 

 

“Saygı değer genel başkanım, önceki dönem genel başkanlarım, çok kıymetli kurultay delegeleri, milletvekillerim, il ilçe belde başkanlarım. Kadın ve gençlik kolları, farklı kollardaki başkanlarım, il ve ilçe belediye başkanlarım, kıymetli misafirler, sevgili yol arkadaşlarım, basınımızın değerli üyeleri hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Partimizin 38’inci Olağan Kurultay’ının ülkemiz milletimiz ve demokrasimiz için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum. Beni kurultay başkanı olarak öneren, seçen, sayın genel başkanım ve bütün kurultay üyelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Memleketin dört bir yanından seçilerek salonumuzu onurlandıran tüm kardeşlerime, Atamızın bize emaneti Ankara’ya hoş geldiniz. Biliyorum ki her biriniz, partimizin değerlerine olan inancınzla 38’inci kurultay salonunda bulunuyorsunuz. CHP bir kongreler ve kurultay partisidir. Çünkü 100 yıllık cumhuriyetimiz kongreler, kurultaylar ve meclisler üzerinde yükselmiştir. Millet egemenliğine duyulan saygının önemli bir gereğidir bu.

Elbette ilk görevimiz CHP’ni bugünlere ulaştıran herkese duyduğumuz saygı ve minneti dile getirmektir. Sizlerin de en samimi duygularına aracılık ettiğimi bilerek büyük önderimiz, kurucumuz, ilk genel başkanımız aziz Atatürk’ü rahmetle saygıyla minnetle anıyorum.

Genel başkanlarımız sayın İsmet İnönü, sayın Bülent Ecevit’i, sayın Deniz Baykal’ı saygıyla anıyorum. Çeşitli dönemlerde bizlere ldierlerlik eden değerli başkanlarımız, sayın Murat Karayalçın’ı, sayın Hikmet Çetin’i ve sayın Altan Öymen’i de sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

 

 

“BU KURULTAY TARİHİ BİR KURULTAY”

 

 

Mayıs 2010’dan beri partimize ve davamıza büyük emek vermiş saygı değer genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Cumhuriyetimiz ve partimiz için her kademede görev üstlenmiş ve yitirdiğimiz partililerimizi saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Yine partimiz örgütlerinde sorumluluk üstlenen tüm örgüt emekçilerimize saygılarımı sunuyor, onlara sevgimizi ileriyorum.

Bu kurultay tarihi bir kurultay, çünkü bu kurultay sadece CHP’nin değil, Türkiye muhalefetinin şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kurultay herkesi umutlandıracak, toplumsal muhalefete büyük bir güç ve moral verecek.

Halkımıza karşı tarihi bir sorumluluğumuz var. Burada sorumlu davranmak, geleceğe güvenlebakmak gerekir. Kurultayımız biter bitmez yerel seçimler için omuz omuza vereceğiz. Her alanda halkımızla buluşacağız. Göreceksiniz yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. Son beş yılda ortaya koyduğumuz halkçı, adil yerel yönetim başarısını ülkeye yayacağız. Yeter ki biz halkın sesine kulak verelim.”

 

 

12.35 | CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurultayın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasına Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başlayan Kılıçdaroğlu, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından resmi olarak 38. Olağan Kurultay’ı başlattı.

Kılıçdaroğlu, kürsüde İBB Başkanı Ekrem İmaoğlu’nun “Divan Başkanı” olarak görev almasını oyladı. İmamoğlu’nun Divan Başkanlığı oy birliği ile onandı.

 

 

 
DİVAN ÜYELERİ NETLEŞTİ

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık yapacağı divanın diğer üyeleri de netleşti. Değişimciler Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz,Kırıkkale İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, Giresun İl Başkanı Gökhan Senyürek, Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir’in; Genel Merkez de Urfa Milletvekili Mahmut Tanal, Uşak İl Başkanı Sevinç Yazgan, Uzunköprü ilçe Belediye Başkanı Özlem Becan, Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın isimlerini bildirdi.

 

 

 

11.35 | Özel’in ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kurultayın gerçekleştirildiği salona girdi. Kılıçdaroğlu’nun salona girdiği esnada tribünlerden atılan sloganlar nedeniyle ‘değişimciler’ ve ‘genel merkezciler’ arasında gerginlik yaşandı.
11.20 | Genel Başkan Adayı Özgür Özel, kurultayın gerçekleştirildiği Ankara Spor Salonu’na girdi.

10.23 | CHP Genel Başkan Adayı İlhan Cihaner, genel başkanın seçileceği oylamaya saatler kala adaylıktan çekildi. Dün CHP genel merkezinde bir dizi görüşme gerçekleştiren Cihaner’in seçimlerden çekildiği bildirildi.
10.00 | CHP 38. Olağan Kurultayı, Ankara Spor Salonu’nda başladı.