CHP’de Genel Başkan’ı ‘Delegeler değil tüm üyeler seçsin’ önerisi!

CHP’de Genel Başkan’ı ‘Delegeler değil tüm üyeler seçsin’ önerisi!
4 Temmuz 2023 08:33

Tüzük için yurtdışı örgütlerinin ve parti üyelerinin görüşlerine başvuran CHP’de, Genel Başkan’ın delegeler yerine parti üyeleri tarafından seçilmesi gündemde.

 

 

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim sürecinin tamamlanmasının ardından değişim sürecine giren CHP’de dokuz isimden oluşan Tüzük Çalışma Grubu, Büyük Kurultay’da hayata geçmesi beklenen yeni Tüzük için çalışmalarını hızlandırdı. Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre TBMM Grubu’na, önceki dönem milletvekillerine, eski grup başkanvekillerine, yurt dışı birliklerine ve 1 milyon 300 bin üyesine ulaşan parti yönetimi, tüzük önerilerini aldı. Parti yönetimi ayrıca akademisyenlerle de bir araya geldi. Önerilerin gelmeye devam ettiği bildirilirken sürecin tamamlanmasının ardından çalışma grubu, sınıflandırma işlemine geçecek. Ardından Kurultay öncesinde oluşturulacak Tüzük Komisyonu, çalışmaya son şeklini verecek.

 

 

Edinilen bilgiye göre, partiye bugüne kadar sunulan binlerce öneri arasında, tüm birimlerde dönem sınırının esnetilmeden iki dönem olarak uygulanması, belediye başkanları ve milletvekillerinin ön seçimle belirlenmesi gibi öneriler çoğunlukta yer aldı. Tüzüklerde özellikle aday belirleme süreçleri, kurulların görev sınırları ve yapısı ile üye ilişkilerinin incelendiği öğrenildi. Tüzük Çalışma Grubu Üyesi CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre, hazırlanacak çalışmanın parti açısından kalıcı olması gerektiğini söyledi. “Tüzükler partinin anayasasıdır. Nasıl ki Anayasa tek başına yazılamazsa tüzük de öyle olmalıdır” diyen Emre, “Öyle bir tüzük ortaya çıksın ki hem üyeler memnun olsun” ifadelerini kullandı.