CHP’de Çankaya ve İzmir adayları için süreç devam ediyor

CHP’de Çankaya ve İzmir adayları için süreç devam ediyor
6 Ocak 2024 08:01

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin, AYM’nin Can Atalay’a yönelik hak ihlali kararını uygulamamakta direnmesi üzerine CHP’de ara verilen aday mesaisinin, 8 Ocak haftasında gerçekleştirilecek Parti Meclisi toplantısı ile devam edeceği belirtiliyor. Parti kaynakları, kamuoyunda yaratılan algının aksine, Adana ve Mersin’deki mevcut belediye başkanlarına yönelik bir tartışma yaşanmadığını söylüyor.

 

 

CHP’de merakla beklenen Parti Meclisi’nin 10 Ocak’ta yapılması bekleniyor. MYK’de saha raporları ile memnuniyet anketlerinin ele alınmasının ardından geçilecek PM toplantısında 200 seçim çevresinde adayların kesinlik kazanacağı bildiriliyor. Böylelikle CHP, 15 Ocak’a kadar toplamda 600 seçim çevresindeki adayları kamuoyuna duyurmayı planlıyor.

 

 

EYLEM KARARI

 

 

Birgün’de yer alan habere göre parti kaynakları, “Aday belirleme sürecinde Ekrem İmamoğlu kaynaklı kriz var, 4 Ocak’taki PM’nin gündemi o yüzden değiştirildi” iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Parti içinde bir kriz olmadığını belirten yetkililer, “Adaylarımızı açıklasaydık, Can Atalay kararına tepki açıklamamız ve eylem kararımız gölgede kalacaktı” ifadelerini kullanıyor.

 

 

CHP’nin, kamuoyunun yakından takip ettiği Çankaya ilçesinin adayı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin adayını açıklamayı ise en sona bırakacağı kaydediliyor. Her iki seçim bölgesinin de CHP için siyasi önemi bulunduğunu ifade eden parti yetkilileri, “Burada gösterilecek isimlerin Genel Merkez ile tam uyum içinde çalışacak ve parti aidiyeti yüksek olacak kişilerin olması gerekiyor” değerlendirmesini yapıyor.

 

 

İZMİR’DE BÖKE ÇÖZÜMÜ

 

 

Edinilen bilgiye göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin ismi konuşuluyor. Ancak anketlerde, “İmamoğlu’nun eski bürokratlarından” Buğra Gökce’nin ismi ilk sırada yer alıyor. Adı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak geçen İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın ise partideki görevine devam edeceği ifade ediliyor.

 

 

ÇANKAYA’DA SON HAFTA

 

 

CHP’nin Çankaya adaylığında öne çıkan isimler ise Gül Çiftçi, Sercan Çığgın ve Bekir Ödemiş olarak ifade ediliyor.

Partide ibrenin, Çiftçi’yi gösterdiği dillendiriliyor.