23 Ağustos 2023

CHP’de belediye başkan adaylarının belirlenmesi kurultay sonrasına kalacak!

CHP’de belediye başkan adaylarının belirlenmesi kurultay sonrasına kalacak!

CHP MYK’da partinin kuruluşunun 100. yıldönümü kutlamalarına ilişkin yapılan hazırlıklar ele alındı. CHP genel başkanlığına adaylığı konuşulan Grup Başkanı Özgür Özel de MYK toplantısına katılırken, yetkililer belediye başkan adaylarının belirlenmesinin kongre sonrasına kalacağını söyledi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı yaklaşık üç saat sürdü. Edinilen bilgiye göre, 9 Eylül 1923’te kurulan CHP’nin 100. kuruluş yıldönümüne özel bir dizi etkinlik yapılacak. 8-9-10 Eylül’de yapılacak etkinliklerin ardından 29 Ekim’e kadar paneller yapılacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aysu Bankoğlu, MYK’da yapılması planlanan etkinliklere ilişkin sunum yaptı.

 

 

Belediye başkan adaylarının belirlenmesi

 

Partinin ilçe kongreleri sürüyor. İl kongreleri ise 15 Ekim’de tamamlanacak. İl kongrelerinin tamamlanması ve kurultay delegelerinin belirlenmesinin ardından Parti Meclisi toplanarak kurultay tarihini belirleyecek.

 

Medyascope”dan Cansu Timur’un haberine göre yetkililer, belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunun MYK’da ele alınmadığını belirtirken, belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ekim ayı sonu ya da kasım ayı başında yapılması beklenen kurultay sonrasına kalacağını söylediler. Kurultay yapılması ve bir yönetim değişikliği olması halinde belirlenen adayların durumunun tartışmalı olacağına dikkat çekildi.

CHP’li yetkili, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yerine önceki dönem milletvekillerinden Levent Gök’ün aday gösterileceği yönündeki iddiaların da doğru olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Parti içi seçimler var. Yerel seçimlerde adayların tespiti kurultaydan sonraki iş. Belediye başkanlarımızdan memnunuz. Kim Mansur Yavaş’ın halk tarafından beğenilmediğini söyleyebilir? Diğer şehirlerde de belediye başkanı tartışması yok. Bu belediyeleri, kime nasıl verebilirsin ki?”

 

 

 

 

 | 
 | 

Etiketler: / / / / / / /