CHP tepki gösterdi, TMO sayıyı artırdı

CHP tepki gösterdi, TMO sayıyı artırdı
20 Haziran 2023 10:42

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın, TMO’nun arpa ve buğday üreticisine alım randevusu vermeyerek çiftçiyi mağdur ettiği yönündeki tepkisinin ardından Şanlıurfa’da günlük hububat alım limitini 400 tondan 13 bin tona yükseltti. Hububat alım noktalarının sayısı da artırıldı.

 

Fotoğraf: Tarım ve Orman Bakanlığı

 

Uyarısı üzerine alınan kararın doğru ama geç alınmış bir karar olduğunu belirten Tanal, “Bu durum bile başlı başına TMO’da liyakatin olmadığının göstergesidir. Eğer zamanında bu karar alınsaydı çiftçi, ürününü piyasada düşük fiyata satıp zarar etmeyecekti. Çiftçi tefecilerin kucağına itilmeyecekti” dedi.

Hububat alım sürecinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kötü bir sınav verdiğini belirten CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, alım randevusu konusunda sistemin kapalı tutulması ya da randevuların 2-3 aylık gibi ileri tarihlere ertelenmesi, günlük hububat alım limitinin düşük tutulması nedeniyle buğday ve arpa üreticisinin mağdur edildiğini vurgulamıştı.

Tanal’ın “TMO, hububat alım dönemine böyle mi hazırlanmış?” şeklindeki eleştirilerinin ardından dikkat çekici bir gelişme yaşandı. TMO’nun aldığı karar doğrultusunda, Şanlıurfa’da randevu sistemi çiftçiler için işler hale getirilerek hem hububat alım noktalarının sayısı artırıldı hem de hububat alım limiti yükseltildi.

 

 

TANAL’IN UYARISI ÜZERİNE HUBUBAT ALIM NOKTASI VE ALIM LİMİTİ ARTIRILDI

 

 

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, “Uyarımız üzerine TMO merkez yönetimi, TMO Şanlıurfa Başmüdürlüğü, günlük hububat alım limitini 400 tondan 10 bin tonun üzerine, 13 bin tona çıkardı. Yani artık Şanlıurfalı çiftçiden günlük sadece 400 tonluk bir alım yapılmayacak. TMO’nun Şanlıurfa’daki hububat alım noktalarının sayısı da artırıldı. Şanlıurfa merkezde 3 noktada alım yapılıyor. Bunun yanında Hilvan ilçesinde yeni alım noktası, Siverek’te alım noktası, Viranşehir’de 2 alım noktası, Ceylanpınar’da 2 alım noktası, Bozova’da alım noktası kuruldu. TMO yetkilileri ayrıca randevusu ileri bir tarihe verilen çiftçileri, ‘Beklemeyin. Gelin ürününüzü alalım’ şeklinde arıyor” bilgisini aktardı.

 

 

GECİKMİŞ KARARLA ÇİFTÇİ TEFECİLERİN KUCAĞINA İTİLDİ

 

 

Yaptığı uyarının ardından TMO’nun aldığı bu kararın doğru ama geç kalınmış bir hamle olduğunu kaydeden Tanal, şöyle devam etti: “Zamanında yapılacaktı. Çoğu çiftçi, TMO’dan alım randevusu olmadığı için ürününü piyasada düşük fiyata tüccarlara sattı. Mayıs ayında bu çalışmalar yapılacaktı. Mayıs ayının sonunda da hazır olacaktı. Böylece alım başlanacaktı ve küçük çiftçi faydalanmış olacaktı. TMO alım yapmadığı için özellikle arpa üreticisi ürününü tüccara verdi ve zarar etti. Buğdayını satan da sattı. Bu durum bile başlı başına TMO’da liyakatin olmadığının göstergesidir. Eğer zamanında alım noktalarının sayısı artırılsaydı, günlük hububat alım limiti 400 tonla sınırlı tutulmasaydı, çiftçi mağdur edilmeyecekti. Çiftçi zarar etmeyecekti. Çiftçi tefecilerin kucağına itilmeyecekti.”