CHP listelerinden seçime giren partilerin teşkilatları nasıl motive oluyor?

CHP listelerinden seçime giren partilerin teşkilatları nasıl motive oluyor?
20 Nisan 2023 08:06

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere CHP listelerinden giren 4 partinin teşkilatlarının nasıl çalışacağı merak konusu. Parti temsilcilerine göre kırgınlıklar olsa da kazanmak için yoğun mesai harcanacak.

 

 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ talebiyle yola çıkan Millet İttifakı yaşanan tartışmaların gölgesinde ortak cumhurbaşkanı adayını belirledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanı sıra sistem değişikliği için Meclis’te de en güçlü şekilde temsil edilmeyi hedefleyen ittifak içerisinde dört parti CHP listelerinden seçim yarışına katıldı.

Aday bazı isimlerin de tartışıldığı süreçte Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti teşkilatlarının motivasyonlarını nasıl sağlayacağı da merak konusu oldu. Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre dört siyasi partinin sözcülerine göre parti teşkilatları içinde motivasyon yitimi olsa da sahada sistemin değişmesi ve kazanmak için yoğun bir mesai var.

 

 

SAADET: TEŞKİLATIMIZ SAHİPLENİCİ BİR TUTUM İÇERİSİNDE

 

 

Ortak liste kararı doğrultusunda Saadet Partisi Afyon, Ankara, Antalya, Bingöl, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Antep, Hatay, Isparta, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun ve Urfa’nın aralarında olduğu 22 kentte 24 isimle CHP listesinden seçimlerde yarışacak. SAADET lideri Karamollaoğlu da Ramazan Bayramı’nın ardından mitingler düzenleyecek ve diğer liderlerin de olduğu programlara katılmaya devam edecek.

Saadet Partisi Sözcüsü, CHP İstanbul 1’inci Bölge 5’inci sıra milletvekili adayı Birol Aydın, 2017 ve 2018 seçimlerinde de CHP ile ittifak içerisinde olduklarını ve çalışmaları organize ettiklerini hatırlattı. Teşkilatlarının Türkiye’nin bugünkü ortak sorunlarına ortak sorumluluk çerçevesinde bakış sağladığını ifade eden Aydın, “Süreç ortak listelerle seçime girmeyi, ortak cumhurbaşkanı adayı belirlemeyi, parlamentoda Millet İttifakı’nın bütün bileşenlerinin en yüksek sayıda milletvekiline ulaşıp sistemin hızlı değişimine vesile olmayı benimsemişti. Yola çıkarken düşündüklerimiz adım adım gerçekleşmiş oldu. Bugün de teşkilatımız, yükü taşıyanlarımız hem Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına hem de ortak listeyle seçime girmeye sahiplenici, yük alıcı bir tutum içerisinde” diye konuştu.

İstisnalar dışında bu süreçte Saadet Partisi Genel Merkezi’nin kararına itiraz eden teşkilat mensuplarının olmadığını ifade eden Aydın yüzde 90’ın üzerinde bir sahiplenmenin olduğunu söyledi.

 
DEVA MOTİVASYON KAYBI HİSSETTİ, TOPLANTI ORGANİZE ETTİ

 
Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi’nin Adana, Ankara, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, Antep, Iğdır, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Manisa, Mersin, Siirt, Sivas, Urfa, Tekirdağ, Yozgat ve Zonguldak’ın yer aldığı 20 kentte CHP listelerinden 26 milletvekili adayı var.

Ramazan Bayramı’nın ardından DEVA lideri Babacan da yoğun bir programla seçim için sahaya inecek. Babacan partisinin adaylarının olduğu kentlerde mitingler düzenleyecek, ayrıca ortak cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun bazı mitinglerine eşlik edecek.

DEVA Partisi Sözcüsü, CHP’nin Ankara 2’nci bölge 2’nci sıra milletvekili adayı İdris Şahin’e göre adaylarının olduğu bölgelerdeki teşkilatlarda “muazzam bir coşku ve sinerji” söz konusu. Aday olmayan kentlerin teşkilatlarında motivasyon kaybı hissettiklerini, buna dönük eğitim organize ettiklerini ve Babacan’ın başkanlığında Ankara’da il başkanları toplantısı düzenlediklerini söyleyen Şahin şöyle devam etti:

“Hem milletvekili seçiminde bizim giremediğimiz yerlerde Millet İttifakı’na hem de ortak cumhurbaşkanı adayımız olan Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik çalışma yapmalarını talep ettik. ‘Bu seçim referanduma döndü. Bu bir sistem seçimi, bu sistem seçiminde cumhurbaşkanı olarak Kılıçdaroğlu’nu, cumhurbaşkanı yardımcısı olarak da genel başkanımız Ali Babacan Bey’i seçeceksiniz, sahada olanca gücünüzle mücadelenizi gösterin’ dedik. Ali Bey’e hepsi sözünü de verdiler. Sahada arkadaşlarımız çok güçlü destek verecekler.”

İller bazında adayların yapısıyla ilgili sorunlarla karşılaşılabileceğini ifade eden Şahin, “Kendi partimiz dışındaki çalışmalara direkt müdahale edebilme imkanına sahip değiliz. Ama büyükşehirlerde Cumhuriyet Halk Partisi’yle uyumlu ve ahenkli çalışıyoruz. Küçük vilayetlerde münferit kırgınlıklar olabilir, bunu da süreç içerisinde inşallah telafi edeceğiz” diye konuştu.

 
GELECEK PARTİSİ: HİÇBİR SIKINTI YOK

 
Gelecek Partisi, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Denizli, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Muğla, Samsun, Urfa ve Şırnak’ın aralarında olduğu 14 farklı kentte 19 adayıyla CHP listelerinden seçime katılacak.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Ramazan Bayramı’nda Antep programlarının ardından Türkiye’nin farklı kentlerinde mitingler düzenleyerek seçim için sahaya inecek.

Parti teşkilatlarının moral ve motivasyonunun en üst düzeyde olduğunu, yaptırdıkları anket çalışması kapsamında Gelecek Partisi’ni destekleyenlerin yüzde 90’ından fazlasının hem Kılıçdaroğlu’na hem de CHP listelerine oy vermeye sıcak baktığını ifade eden Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan şunları kaydetti:

“Hiçbir sıkıntı yok. Arkadaşlarımız memleketin geleceği için hem parlamento hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak gerektiğini biliyorlar. Bu bilinçle davranıyorlar. Ufak tefek sorun dışında olumsuz bir şey yaşamadık, teşkilatımız dimdik arkamızda duruyor. Hem Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi hem de Meclis’te çoğunluğu kazanmak için destek veriliyor, hiçbir sorun görünmüyor.”

 
DEMOKRAT PARTİ: İDEAL BİR DÜNYADA HER ŞEY DAHA GÜZEL OLABİLİRDİ

 
Gültekin Uysal’ın liderliğindeki Demokrat Parti ise 3 isimle CHP listelerinden seçim yarışına katıldı. İstanbul 1’inci bölge 9’uncu sıradan Cemal Enginyurt, İzmir 1’inci bölge 7’nci sıradan Haydar Altıntaş ve İzmir 2’nci bölge 5’inci sıradan Salih Uzun milletvekili adayı olarak gösterildi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da miting ve halk buluşmalarıyla seçim sürecinde sahada olacak liderler arasında yer aldı.

Demokrat Parti Sözcüsü Neslihan Çevik 14 Mayıs’taki seçimlerin Türkiye için önemli olduğunu fakat kendileri için de ayrıca önemli olduğunu vurguladı. Seçimin kazanılması durumunda Demokrat Parti’nin cumhurbaşkanı yardımcılığı makamıyla da temsil edileceğini hatırlatan Çevik, “Ortak listeler olduğu için partiler bir arada çalışıyor. Tabii ki tek başına olan çalışmalar da var. İzmir’de bizim iki adayımız var. Orada biraz daha Demokrat Parti’ye özel görüşmeler ve programlar yapılıyor. Bunun yanı sıra CHP’yle beraber teşkilatlarımız çalışıyor” dedi.

Milletvekili aday listelerine dair birçok eleştiri yapıldığını hatırlatan Çevik, “Motivasyon daha yüksek olunabilir miydi? İdeal bir dünyada her şey daha güzel olabilirdi ama sonuçta herkes belirli fedakarlıkların yapılması gerektiğinin farkında. O fedakarlığı da bütün partiler yaptı. Önemli olan birleşe birleşe kazanmak ve teşkilatlarımız o mottoyla hareket ediyor” ifadelerini kaydetti.

 
İSTİFA ETMELERİ GEREKMİYOR

 
CHP listelerinden aday gösterilen Saadet Partili, DEVA Partili, Gelecek Partili ve Demokrat Partili isimlerin 2018 yılında yapılan yasal düzenleme gereği partilerinden istifa edip CHP’ye üye olmaları gerekmiyor. Milletvekili Seçimi Kanunu’nda ilgili düzenlemede, “Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi, kendisinin ve üyesi olduğu siyasi partinin yazılı muvafakati alınarak, başka bir siyasi parti tarafından aday gösterilebilir” ifadeleri yer alıyor.