CHP kuraklık için kolları sıvadı!

CHP kuraklık için kolları sıvadı!
20 Mayıs 2021 09:39

CHP Genel Merkezi’nce görevlendirilen milletvekilleri Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Denizli ve Aydın’a gidecek.

 

Fotoğraf: Reuters

Milliyet’ten Mehtap Gökdemir’in haberine göre, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yerinde incelemelerin ardından hazırlayacakları “kuraklık raporunu” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile paylaşacaklarını söyledi.

 

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile birlikte kuraklık sorunu yaşan iller için yollara düşen Gaytancıoğlu, “Ülkemizde ciddi anlamda bir kuraklık var. Sadece Edirne bölgesi, Trakya bölgesi biraz yağış alıyor” dedi.

 

Gaytancıoğlu, kuraklık konusunda alınması gereken tedbirlere işaret ederken şunları söyledi:

 

 

“Suyun yüzde 70’i tarımda kullanılıyor. İçtiğimiz su ayrı, sulama suyu ayrı. ‘İlerleyen yıllarda hatta dünyada su savaşları, toprak savaşları olacak, çölleşmeler olacak’ dedik. Bunu önlemek için yeraltı su kaynaklarını korumak, yer üstü su kaynaklarını kullanmak gerekiyor. Bölgemizde Dicle ve Fırat nehirleri var. Buraya mümkün olduğunca doğayı bozmadan barajlar yapmak, bu barajları da kapalı sistem ile tarlalara aktarmak yani buharlaşmayı önlemek ve damla sulama sistemleri ile tarlalara, bahçelere aktarmak gerekli. Kuraklıktan etkilenen bütün çiftçilerin kuraklıkla ilgili raporlarının Tarım İl Müdürlükleri, İlçe Müdürlüklerince bir tutanak altında hasar tespitlerinin yapılması gerek. Çiftçiye nakdi gelir desteği, tohum, gübre, ilaç desteği gibi girdi desteği verilmesi lazım. Var olan borçlarını faizsiz bir şekilde bir yıl en azından ertelemesi gerek.”