CHP İstanbul’da delege savaşları!

CHP İstanbul’da delege savaşları!
7 Ağustos 2023 08:51

CHP’de yapılacak kurultay öncesi İstanbul’un ilçelerinde büyük delege çekişmesi yaşanıyor. Kulislerden gelen bilgiye göre, delege seçimlerinde bazı ilçelerde ‘değişim’ isteyenler kazanırken, bazı ilçelerde ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyen gruplar galibiyet elde etti.

 

 

CHP’nin sonbaharda yapılacağı tahmin edilen kurultayına en çok delege gönderen İstanbul’da kıran kırana geçen mahalle delege seçimleri devam ediyor.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, bazı ilçelerde “Değişimciler” bazı ilçelerde “genel merkezciler” galibiyet elde ederken bazı ilçelerde de birbirine denk sayıda delegeye sahip oldular.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen ve kendilerine “değişimciler” diye adlandırılan grup Beylikdüzü, Silivri, Tuzla, Fatih, Beyoğlu, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Güngören ve Zeytinburnu’nda mahallelerin büyük bir kısmında kendilerine yakın delegeleri sandıktan çıkarmayı başardı.

 

BAŞKANLAR ETKİLİ

 

 

Maltepe, Çatalca ve Üsküdar’da ise mahalle delege seçimlerinde kimse birbirine ağırlık sağlayamadı. İlçe başkan adayları ortaya çıkınca netlik kazanacağı söyleniyor.

Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen belediye başkanları arasında  mahalle delege seçimlerinde Rıza Akpolat ve Mehmet Murat Çalık ilçelerine hakim oldu.

Bakırköy ve Küçükçekmece’de Kılıçdaroğlu yandaşı listeler birbirleri ile yarıştı. Delegelerin rengi aşağı yukarı belli olsa da ilçe başkanlığı seçimlerinde ittifaklar sonucu listeler parçalı çıkabilir.

 

 

İL BAŞKANLIĞI ADAYLARI

 

 

İl başkanlığı için İmamoğlu kanadında isim konusunda henüz net bir isim yok. Kulislerde her ne kadar Onursal Adıgüzel’in adı geçiyorsa da kendisi bunu yalanlıyor. Bahçelievler ilçe başkanı Özgür Çelik ismi en çok geçen isim. Genel merkez tarafında ise Mehmet Ali Yüksel ile Selçuk Sarıyar adı kulislerde yayılıyor.