CHP heyeti yurt dışından gelen oylar taşınırken eşlik etti!

CHP heyeti yurt dışından gelen oylar taşınırken eşlik etti!
11 Mayıs 2023 09:28

Yurtdışında kullanılan oyları taşıyan ilk uçak Ankara’ya gelirken, oyların taşındığı esnada eşlik eden CHP heyetindeki Milletvekili Süleyman Bülbül, “Gereken her türlü güvenliği sağlamış durumdayız. 14 Mayıs’ta seçim sonuçlanıncaya kadar seçim, sandık güvenliği konusunda hiçbir taviz verilmeyecektir. Türkiye’nin her tarafında, yurt dışında olduğu gibi” diye konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlar için 27 Nisan’da başlayan oy verme işlemleri, 9 Mayıs tarihinde sonlandı. Yurt dışında kullanılan oyların bir kısmını taşıyan ilk uçak bu gece saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Oylar Esenboğa Havalimanı’ndan tırlara yüklenerek temsilciler eşliğinde ATO Congresium’daki oy toplama merkezine götürüldü.

Yurt dışından getirilen oylar ATO Congresium’da Yurt dışından getirilen oylar ATO Congresium’da

Yurtdışından gelen oylara CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ve Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu CHP Üyesi Avukat Onur Kılıç’tan oluşan CHP heyeti eşlik etti.

 

 

‘YURT DIŞI OY SÜREÇLERİNİN TÜMÜNÜ KONTROL EDİYORUZ’
CHP’li heyet üyeleri ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi.

 

 

İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç: Bu bir seçim zinciri, yurt dışı seçmenimiz temsilciliklerde oylarını kullandılar. 9 Mayıs akşamında oy kullanma bitti. 151 temsilcilikte oyların Türkiye’ye getirilmesi süreci başladı. Burada Ankara Esenboğa Havaalanı’na inen ilk charter… Üç charter uçağımızdan ilki. Bu uçakla Fransa’dan, Avusturya’dan, Almanya’dan ve İsviçre’den oylar geldi. 24 ake, 500 binin üzerinde oy, bu uçakla gelmiş oldu. Biz CHP olarak yurt dışı oy süreçlerinin tümünü bir zincir olarak ele aldık ve tümünü kontrol ediyoruz. Bu uçakta da Aydın Milletvekilimiz Süleyman Bülbül vardı. Ben de Yurt Dışı Örgütlenme Koordinatörü olarak karşılayan ekipteyim. 36 temsilciliğin oyları 3 uçakla gelmiş oluyor. İki uçağı daha ekleyeceğiz. Onlar da sabah saatlerinde gelecek. Bunun dışında 110 civarında temsilciliğin oyları da İstanbul Havaalanı’na geldi. Orada da ekibimiz var. Her gelen uçakta CHP’nin temsilcileri var. Karşılayan seçim kurulunun içerisinde CHP temsilcileri var. Biz de gözlemci olarak katılıyoruz bu süreçlere. CHP seçmenin iradesinin doğru yansıması, bu oyların bir emanet olduğu bilinciyle oylara herhangi bir şey olmaması için önlemleri alıyor. Onun için de buradayız.

 

 

‘OYLARIN GÖZ TEMASINDAN UZAK KALMADAN GELMESİNİ SAĞLAMA GÖREVİMİZ VAR’
CHP yurt dışı seçimleriyle ilgili bir seçim zincirinde mutlaka görevlilerimizin oyların göz temasından uzak kalmayacak bir şekilde gelmesini sağlamak gibi bir görevle karşı karşıya. Biz de CHP’nin yurt dışı örgütlenmesi olarak bunu planlamak ve arkadaşlarımızla birlikte bunu gerçekleştirmekle görevliyiz. Çünkü, hiçbir oyun heba olmasını istemiyoruz. Seçim güvenliğini riske atabilecek hiçbir şeye izin vermemek CHP’li görevlilerin vazifesi.”