CHP ek MTV’yi de içeren torba yasayı AYM’ye taşıyor

CHP ek MTV’yi de içeren torba yasayı AYM’ye taşıyor
18 Temmuz 2023 12:58

Motorlu taşıtlar vergisi, Cumhurbaşkanı’na 5 kat daha fazla ÖTV artırma yetkisi getiren torba yasayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınıyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) geçtiğimiz hafta Meclis’te kabul edilen ve ek motorlu taşıtlar vergisi getiren torba yasayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyor.

Torba yasaya ilişkin muhalefet şerhinde usulden esasa pek çok Anayasa’ya aykırılık tespit eden CHP, Merkez Yönetim Kurulu’nda da yapılan değerlendirme sonucunda yasanın bazı maddelerini iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya karar verdi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre teklifteki kamu yararına olan maddeleri AYM’ye taşımayacaklarını kaydeden CHP’li yöneticiler, ek motorlu taşıtlar vergisi, cumhurbaşkanına 5 kat daha fazla ÖTV artırma yetkisi getiren madde başta olmak üzere bütçe hakkını gasp eden maddeleri AYM’ye taşıyacaklarını ifade etti.

 

 

BİR AY İÇİNDE BAŞVURULACAK

 
AYM’ye, teklifin kabul edildiği günden sonra 60 gün içinde başvuru yapmak gerekirken CHP’li yöneticiler 60 gün dolmadan, bir ay içinde başvuruyu gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade etti.

 

 

UZMAN VE AKADEMİSYENLERDEN GÖRÜŞ ALINACAK

 
Meclis’ten geçen bir teklifin ya da teklifteki maddelerin AYM’ye taşınması için 60 günlük bir süre bulunuyor. Bu sürede yasayı inceleyecek ve başvuru dilekçesini hazırlayacak olan CHP, iptal istemiyle AYM’ye taşıyacakları ilgili maddelerle ilgili akademisyen ve uzmanların görüşlerini de alacak.

Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla iptal başvurusu yapmaya Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının en az beşte biri oranına denk gelen 120 milletvekilinin imzası gerekiyor. Meclis’teki muhalefet partileri içinde bir yasayı AYM’ye taşımaya yeterli çoğunluğa sahip tek siyasi parti CHP.