CHP Bolu kadın konuk evindeki gizlilik skandalı meclise taşıdı

CHP Bolu kadın konuk evindeki gizlilik skandalı meclise taşıdı
13 Ağustos 2013 16:42

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Bolu’daki Kadın Konukevi’nin telefon ve adres bilgilerinin ifşa edilmesiyle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e, “Bu olay liyakat ve mesleki deneyimden yoksun kişilerin, tarikat ve cemaat ilişkileri gözetilerek kadrolaşma uğruna sorumlu makamlara atanmasının bir sonucu mudur” diye sordu.
Nazlıaka, Bakan Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergesinde, Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce kadın konukevi için açılan yemek ihalesi ilanının, konukevinin adres ve telefon bilgileri verilerek yerel gazetede yayınlanması olayını anımsatan Nazlıaka, “Ülkemizde son 6 yıl içerisinde 4 bin 190 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür, koruma isteyen kadınların yüzde 73’ü, sığınma evlerine sığınan kadınların yüzde 27’si öldürülmektedir. Bu tablo kadın sığınma evlerinin adreslerinin gizliğinin ne kadar önemli ve hayatı bir konu olduğunu göstermektedir” dedi. Nazlıaka Bakan Şahin’den şu soruların yanıtını istedi:
“Kabul edilmesi mümkün olmayan, ancak korku filmlerinde görülebilecek bu durumun yönetici zafiyetinin yanı sıra hükümetinizin kadına yönelik politikalarının bir sonucu mudur?
Akıl, izan ve kamu sorumluluğu ile bağdaşmayan, vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atan bu olay, liyakat ve mesleki deneyimden yoksun kişilerin, tarikat ve cemaat ilişkileri gözetilerek, kadrolaşma uğruna sorumlu makamlara atanmasının bir sonucu mudur?

 

ekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Bakanlığınız döneminde yönetici kadrolara kaç kişi atanmıştır? Mesleki deneyim ve uzmanlık alanları nedir? Bunlardan kaçı diğer kurumlardan gelmiştir? Geldikleri kurumlardaki unvan ve görevleri nedir? Bakanlığınızda hangi görevleri yapmaktadırlar?
Bakanlık göreviniz süresince kaç yönetici görevden alınmış, emekli edilmiş ya da diğer kurumlara gönderilmiştir? Unvanları nedir?”