Çevreyi kirlettiği tescillendi, mahkeme ‘dur’ dedi!

Çevreyi kirlettiği tescillendi, mahkeme ‘dur’ dedi!
27 Aralık 2023 10:07

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çaybaşı ilçesine yazılan ve bir süre sonra özel bir şirkete verilen Katı Atık Bertaraf tesisi için çevreci dernekler tarafından açılan dava sonuçlandı. Ordu İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verirken, 2022 yılına ait Sayıştay raporlarında tesisin çevreyi kirlettiğine yer verilmişti.

 

Fotoğraf: Ordu Büyükşehir Belediyesi

 

Çaybaşı ilçesi Kepçeli Yaylası’na AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve çöpten elektrik üretileceği belirtilen Katı Atık Bertaraf Tesisi, vatandaşların ve Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) tepkilerine rağmen 2020 faaliyete geçti.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre tesis açıldıktan bir süre sonra özelleştirildi. Bölge halkı ve ORÇEV tesislerden çevreye pis suların sızdığını, derelerde balıkların öldüğünü, vahşi depolama yapıldığını ileri sürerek şikayetçi oldu. AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi ise, iddiaların asılsız olduğunu derelerden numune alınıp kontrol edildiğini kirlilik ve balık ölümlerine rastlanmadığını ileri sürdü.
Ancak Ordu İdare Mahkemesi, yapılan yargılama sonucunda çöp tesisinin çevreye telafisi olanaksız zararlar vereceğini belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

 

“ÇÖP TESİSİNİN VERDİĞİ ZARARDAN HİLMİ GÜLER SORUMLUDUR.”

 

 

ORÇEV uyarılar yapılmasına rağmen tesislerde hiç bir önlem alınmadığını açıklayarak, “Dereyi kirletmeden dolayı dört kez ceza alan tesis için Ordu İdare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Tesisin çevreye verdiği zarardan Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler sorumludur. Dere kirliliği, balık ölümleri, orman ve yol kirliliği nedeniyle iki kez şikayet ettik. Ceza kesildi. İki kez de yöre insanları şikayetçi oldu. Yine cezalar verildi. Bu gerçekler yetmezmiş gibi çöp tesisinde arıtma tesisi de yapılmamış. Artık Ordu İdare Mahkemesi kararı gereği, işletmenin kapatılmasına sıra geldi. Belediye mahkeme kararını hemen uygulamalıdır” denildi.

Açıklamada bölgede yeniden imar değişikliği için ÇED süreci başlattığı ve bununla ilgili olarak da dava açıldığı belirtildi.

 

 

“BELEDİYE BAKANLIĞIN UYARILARINI DİKKATE ALMAMIŞ”

 

 

Davanın avukatlarından Emrah Duman, mahkeme kararında tehlikenin vurgulandığını söyledi. Tesise verilen cezalar ve yapılan uyarılarının ise dikkate alınmadığını belirten Duman, “Özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının mahkeme yaptığı savunma da gösteriyor ki, Ordu Büyükşehir Belediyesi, uyarıların hiçbirini dikkate almamış. Kararla yetinmiyoruz. Gerekli incelemelerin yapılması için bakanlığa ve Halk Sağlığı Müdürlüğüne dilekçe verdik. Bu tesis yaşamı tehdit ediyor” dedi.

 

 

ÇEVRE KİRLİLİĞİ SAYIŞTAY RAPORLARINDA YER ALDI

 

 

Sayıştay tarafından 2022 yılı Ordu Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan raporda, yüklenici firmanın 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat düzenlemelerine uymadığını açıklamıştı.

Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde depolama sahasının alt kısmında bulunan su kaynağından alınan numunede kirlilik çıktığını belirten Sayıştay, tesislere Nisan ayında 96 bin 561 TL, 4 ay sonra yapılan inceleme ÇED Olumlu Kararı bulunmasına rağmen, ÇED raporunda belirtilen taahhütlere aykırı faaliyette bulunulması sebebiyle 54 bin 783 TL, bir ay sonra yapılan kontrollerde ise yine suyu kirlettiği için tesise 263 bin 032 TL idari para cezası uygulandığını belirtmişti.