Çevre Bakanlığı, Dışişleri’nin arazisi için imar planı hazırladı!

Çevre Bakanlığı, Dışişleri’nin arazisi için imar planı hazırladı!
1 Temmuz 2024 07:30

Çevre, Şehir ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ankara’da Çiğdem Mahallesi’ndeki 120 bin metrekarelik Dışişleri Bakanlığı arazisi için imar planı hazırladı. Yeşilime Dokunma Platformu” adıyla bir araya gelen Çiğdem Mahallesi sakinleri ise yeşil alanın korunması için eylem yaptı.

 

 

Sözcü’nün aktardığına göre, vatandaşlar, “Betona Hayır, Yeşile Evet”, “Küresel Düşün, Yerel Hareket Et”, “Ankara Ankara Güzel Ankara, Yeşili Giderse Olur Kapkara” pankartları açtı.

 

 
“İmara açılan alanın büyük bir bölümü 30-40 yıllık sedir, badem ve karaçam ağaçlarıyla kaplı”

 
Platform adına yapılan açıklamada, “120 bin metrekare olan alan önce Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle özelleştirme kapsamına alındı. Şimdi de alana Çevre, Şehir ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan imar planı askıya çıkarıldı. Büyük bir bölümü 30-40 yıllık sedir, badem ve karaçam ağaçlarıyla kaplı olan alanda canlı popülasyonu ile tam bir habitat oluştu. Şimdi bu plan uygulanırsa hepsi yok olacak” denildi.

Ankara’nın en işlek ana arterleri üzerinde bulunan arazideki yapılaşma ile kent içi ulaşımın olumsuz etkileneceği, egzoz ve gürültü kirliliğinin de artacağı vurgulandı. Mahalle sakinleri, imar planının iptalini ve arazinin yeşil kalmasını istediler.