Çerkezoğlu: Vergiyi tabana değil tavana yaymalı

Çerkezoğlu: Vergiyi tabana değil tavana yaymalı
21 Aralık 2023 07:55

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve konfederasyon üyeleri, Edirne’den başlatılan yürüyüş kapsamında Eskişehir’e geldi.

 

 

Çerkezoğlu, Tepebaşı ilçesi Ulus Anıtı’ndaki mitinginde Tepebaşı Belediyesi Temizlik İşleri personeli tarafından oluşturulan Eko Şov grubunun gösterileri ile karşılandı.

‘Gelirde adalet, vergide adalet. İnsanca yaşayacak ücret’ yazılı pankartın açıldığı mitingde sıkı sık ‘İnadına sendika, inadına DİSK’, ‘Sefalete teslim olmayacağız’, ‘Vergide adalet gelirde adalet’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ sloganları atıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaklaşık 2 yıldır Türkiye’nin içine girdiği ağır tablo karşısında her gün yoksullaşıldığını belirterek, “Her gün alım gücümüzün düştüğü yüksek enflasyon karşısında her gün ücretlerimizin gerilediği bu da yetmiyormuş gibi ağır vergi yüküyle her gün daha fazla ezildiğimiz bu süreçte bu mücadeleyi hep birlikte büyütüyoruz. Vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz. Bunun için binlerce imza topladık. Maliye Bakanlığı’na götürdük. Çalışma Bakanlığı önünde kitlesel açıklamalar yaptık. Adaletli bir vergi sistemi için hazırladığımız kanun teklifini de Meclis’e verdik. Şimdi süreci takip ediyoruz. Yani az kazanandan az çok kazanandan çok alınan adil bir vergi sistem, için yapılması gerekenler çok açık” diye konuştu.

 

 

“VERGİYİ TABANA DEĞİL TAVANA YAYMALI”

 

 

Dünyada işçi ile patronun aynı oranda vergi ödediği başka bir ülke olmadığını ifade eden Çerkezoğlu şunları söyledi:

*Dünyada işçilerin, çalışanların ücretleri yıl içinde düşerek, ellerine daha az ücretin geçtiği başka bir ülke yok. Bizler ürettiğimiz değerden hakkımızı alamadığımız gibi aldığımız ücret de düşüyor. Ocak, şubat, mart ayında aldığımız maaşı ekim, kasım, aralık aylarında alabilmek için vergide adalet diyoruz.

*Ülkeyi yöneten iktidar bütün vergi yükünü işçinin, emekçinin, halkın üzerine yüklemek için politikalarını hayata geçiriyor. Seçimden hemen sonra KDV, ÖTV dediğimiz dolaylı vergileri artırdılar. Motorlu Taşıt Vergisini bile yılda iki kez aldılar. Bütün vergi yükü bizim üzerimizde. Halen ağızlarını açtıklarında vergiyi tabana yaymaktan söz ediyorlar.

*Bu ülkede vergiyi tabana değil tavana yaymak lazım, tavana. Yani az kazanandan az vergi, çok kazanandan çok vergi alınan adil bir vergi sistemi istiyoruz. İktidara sesleniyorum; eğer daha fazla vergi almak istiyorsanız, eğer vergi gelirlerini artırmak istiyorsanız artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin.

*Etrafınıza bakın. Kar rekorları kıran şirketlere bakın, katbekat kar bilançoları açıklayan bankalarınıza bakın, kur korumalı mevduattan bir kuruş vergi almadan milyonlar kazananlara bakın. Artık yeter diyoruz, yeter.

*Çekin elinizi soframızdan, çekin elinizi soframızdaki ekmeğimizden, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğinden. İşte bu nedenle vergide adalet diyoruz. TBMM’deki bütün siyasi partilerdeki milletin vekili olarak oraya giden 600 milletvekiline çağrımız, adaletli bir vergi sistemi için hazırladığımız kanun teklifini oybirliği ile Meclis’ten geçirin.