Cemil Tugay’dan Mehmet Cengiz açıklaması: Algı operasyonu

Cemil Tugay’dan Mehmet Cengiz açıklaması: Algı operasyonu
30 Ocak 2024 15:17

CHP PM tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Mehmet Cengiz iddialarını yalanladı. Algı operasyonu yapıldığını aktaran Tugay, “Cengiz İnşaat 25 dönümlük hissesini belediyemizden değil, TOKİ’den toplamıştır. Bizim yönetimimizden önceki yıllarda meclis kararıyla satış kararı alınmıştır” dedi.

 

 

CHP PM tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “5’li çete” olarak anılan Mehmet Cengiz ile ilişkilerine ait iddiaları yalanladı.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesinin ardından “art niyetli” çevreler karalama kampanyaları yapıldığını ifade eden Cemil Tugay, “Öncelikle belirteyim ki, hayatım boyunca ne Mehmet Cengiz’le ne Cengiz İnşaat’la ne de “5’li Çete” olarak tabir edilen diğer firmalarla ve sahipleriyle hiçbir ilişkim olmamıştır. Karşıyaka Belediyesi’ni yönettiğim 5 yıllık süre içerisinde; ranta, talana, hukuksuzluğa geçit vermediğim gibi hiçbir kişi ya da kurumla çıkar ilişkim de olmamıştır. Karşıyaka Belediyesini yönettiğim süre boyunca Cengiz İnşaat Mavişehir’de hiçbir inşaat yapmamıştır. Belediyenin Cengiz inşaatla hiçbir özel ilişkisi, yakınlığı, verdiği bir ruhsat, yaptığı bir plan değişikliği vesaire hiçbir şey yoktur” diye konuştu.

 

 

 

“TOKİ’DEN FARKLI KONUMLARDA ÇOK SAYIDA ARSA SATIN ALMIŞ”

 
Cengiz İnşaat’a belediye tarafından ceza da kesildiğini aktaran Tugay, “Belediye bahsi geçen şirkete, Mavişehir’de başka bir alanın yetkisiz kullanımı ile ilgili olarak ceza kesmiş ve ödetmiştir. Yani kamu çıkarları gözetilerek, hukuksuzluklara ve usulsüzlüklere göz yumulmadan muhatabı kim olursa olsun üzerine gidilmiştir. İddialara konu edilen yaklaşık 4,5 yıl önce gerçekleşen ancak bugüne kadar gündem edilmeyip bugün maksatlı şekilde çarpıtılmak istenilen olay ise şu şekilde gelişmiştir: Cengiz İnşaat, benim görev süremden çok önce, 2010-2013 yılları arasında Karşıyaka Mavişehir’de TOKİ’den farklı konumlarda çok sayıda arsa satın almış, bunlardan birbirine komşu 3 parsele yine geçmiş dönemlerde Tevhid (birleştirme) işlemi yapılmış ve bu işlem sonucu tek parçaya dönüşen 27 dönümlük bir parsel içinde Belediyemizin 2 dönümlük hissesi kalmıştır. İddialara konu alan, 27 dönümlük büyük bir arsanın içinde yüzde 8’lik orandaki bir hissedir. Belediyecilikle ilgili herkesin bileceği üzere, vatandaşlara ait arsaların içinde sık olarak, değişik nedenlerle oluşmuş farklı büyüklüklerde kamuya ait hisseler kalmaktadır. Bu hisseler genellikle büyük hisse sahibi vatandaşa belirlenen bir bedel karşılığı devredilir. Belediyemizin, diğer 25 dönümle ilgili tasarrufta bulunabilecek maddi imkânı olmadığı gibi göreve geldiğimizde ödenmesi gereken borçlardan kaynaklı olarak maddi imkânsızlık içerisinde olduğundan, bu hissenin de er ya da geç devredilmesi kaçınılmazdı. Nitekim buna dair satış kararı da benim görev süremden önce Belediye Meclisi tarafından alınmıştır” ifadelerini kullandı.