ÇED dosyasına izin verilmeyen maden şirketi bakanlığa dava açtı

ÇED dosyasına izin verilmeyen maden şirketi bakanlığa dava açtı
18 Mayıs 2024 07:56

Murat Dağı’nda altın madenine izin vermeyen Çevre Bakanlığı’na maden şirketi dava açtı. Bu durumun bir ilk olduğunu belirten çevreciler ve çeşitli belediyeler davaya müdahil olmaya hazırlanıyor.

 

Fotoğraf: Özer Akdemir/Evrensel

 
Murat Dağı’nda altın madeni açmak isteyen Anadolu Export, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna onay vermeyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın aleyhinde Kütahya İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre Uşak ve Kütahya sınırlarında bulunan Murat Dağı’nda altın madenciliğine karşı çıkan köylüler ile çevreciler, madenci şirketin açtığı davayı bilirkişi incelemesinde tesadüfen öğrendi. Murat Dağı’nı çevreleyen köylerde yaşayanlar ile çevreciler, il ve ilçe belediyeleri, davaya müdahil olmak için dilekçe verdi.

 

 

‘BAKANLIĞIN YANINDA BELEDİYELER DE MÜDAHİL OLACAK’

 
Şirketin hazırladığı ÇED dosyasına göre Murat Dağı’nda 5 yıl boyunca günde 7 ton dinamit patlatmayı planlıyor. 166 hektarlık ormanlık arazide toplamda 212 bin ağacın kesilmesinin planladığı projeye 2019 yılından beri bölgede yaşayanlar tarafından karşı çıkılıyor. Yürütmenin durdurulması davalarından ÇED raporlarını iptal edilmesi davalarına kadar pek çok dava köylüler ve çevreciler lehine sonuçlandı. Ancak Anadolu Export şirketi 2023 yılında yeni bir başvuru yaptı. 2019’da iptal edilen ÇED raporunun ‘düzenlenmiş’ haliyle başvurusunu yineleyen şirketin madencilik süreci 10 gün süreyle askıya çıkarıldı. On binlerce itiraz dilekçesi neticesinde Çevre Bakanlığı, projeye ‘ÇED olumsuz’ raporu verdiğini açıkladı. Bunun üzerine ise Anadolu Export şirketi, Türkiye’de ilk defa bakanlık aleyhine dava açtı. Kütahya İdare Mahkemesi’nde görülen dosyaya İzmir, Uşak, Kütahya belediyeleri de müdahillik dilekçesi sunmak için hazırlık içerisinde. Ayrıca Kütahya’nın ilçesi olan Gediz ve köyleri de davaya müdahil olduklarını açıkladı.