ÇAYKUR işçileri Rize’de toplandı: İşçiler burada kadro nerede

ÇAYKUR işçileri Rize’de toplandı: İşçiler burada kadro nerede
24 Şubat 2024 10:03

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bünyesinde yılda 6 ay çalışarak hayatlarını sürdürmeye çalışan mevsimlik işçiler AK Parti iktidarının kendilerine verdiği kadro sözünü tutması için bugün Rize Meydanı’nda kalabalık bir eylem gerçekleştirdi.

 

Fotoğraf: Tahsin Ocaklı X

 

ÇAYKUR’da 6 ay çalışıp 6 ay işsiz kalarak yaşamını sürdürmeye çalışan 9 binin üzerindeki mevsimlik işçiler, çalışma sürelerinin 12 ay şeklinde düzenleneceği bir formül üretilmesi için yıllardır mücadele veriyor.

 

 

ERDOĞAN ‘TALİMATI VERDİM’ DEMİŞTİ

 

 

Gazete Duvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesi Rize’de yaptığı mitingde “Mevcut sıkıntılarınızı da hal yoluna yine biz koyacağız. Arkadaşlarıma gereken talimatı verdim. Yeter ki biz aramıza kimseyi sokmayalım” ifadelerini kullanmıştı. Fakat ne Erdoğan’ın 1 yıl önce verdiği söz ne de 20 yıldır ÇAYKUR mevsimlik işçilerine verilen sözler tutulmadı. Yetkili sendika Öz Gıda-İş’in de haklarını savunmadığı işçiler seslerini kendi organizasyonlarıyla oluşturdukları eylemlerle duyurmaya çalışıyor.

Bugün en büyük eylemlerinden birine imza atan mevsimlik ÇAYKUR işçileri Rize Meydanı’nda toplanarak AK Parti iktidarına, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne ve Öz Gıda-İş Sendikası’na yüklendi.

Yaklaşık 600 mevsimlik işçinin yer aldığı protesto eyleminde sık sık “İşçi burada kadro nerede”, “Sendika uyuma işçine sahip çık”, “Kadro gelecek dertler bitecek” sloganları atıldı.

Eyleme CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Rize Belediye Başkan adayı Necati Topaloğlu, İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan, Saadet Partisi Rize Belediye Başkan adayı Muhammet Yıldız, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Belediye Başkan adayı Cemil Çolak da katılarak destek verdi.

ÇAYKUR işçileri son yıllardaki en kalabalık eylemlerinden birini gerçekleştirdi.

 

 

‘ÇAYKUR İŞÇİLERİ NORM KADROLARDAN YARARLANAMADI’

 
ÇAYKUR mevsimlik işçileri adına konuşan Emre Yazar 14 Mayıs 2023 Seçimleri öncesi verilen sözlere rağmen çalışma şartlarında hiçbir değişiklik yapılmadığını vurguladı.

Geçen yıl dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Geçici işçilik tarihe karışacak” sözlerini hatırlatan Yazar, “Elbette tarih olmadı. Geçici işçilerle ilgili 5620 sayılı kanunda değişiklikler yapılarak Kamu İktisadi Teşebbüsleri, belediyeler, şeker fabrikaları, orman işletmeleri ve diğer devlet kurumlarında norm kadrolara atamalar yapıldı. Binlerce geçici işçi arkadaşımız kadro hakkı kazandı. Kadro alamayanlar da 11 ay 29 gün çalışma imkanından faydalandılar. Sadece bizler ayrı tutulduk. Bu uygulamadan bir tek ÇAYKUR işçisi faydalanamadı” dedi.

ÇAYKUR’un 2022 Yılı faaliyet raporunda binlerce boş norm kadro gözüktüğünü kaydeden Yazar, kanundaki düzenlemeye rağmen bu kadrolara atama yapılmadığını dile getirdi.

Çay fabrikalarının 12 ay çalıştırılabilecek projeler ortaya koyulması gerektiğini belirten Yazar, taleplerinin 6 ay çalışarak tam yıl maaş almak değil, hem kurumun kazanacağı hem de işçinin mağdur olmayacağı bir sistem olduğunu ifade etti.

 

 

OCAKLI: BU MÜCADELEYİ KAZANACAKSINIZ

 
CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı söz alarak ÇAYKUR işçilerine seslendi. Konuşmasına başlamadan önce ÇAYKUR işçilerinin “ÇAYKUR seninle gurur duyuyor” sloganları attığı Ocaklı, meydanı dolduran kalabalığın taleplerini çok anlaşılır bulduğunu belirtti.

TBMM’de defalarca ÇAYKUR işçileri için seslendiğini ifade eden Ocaklı, “Burada Rizelilerin istediği şey 20 yıldır söz verilen kadro hakkının talebidir. Size buradan bir çağrım var. 31 Mart’a kadar iktidar kadronuzu versin, burada ekmek için buluşan hepiniz de özgür iradesiyle seçimdeki tercihini yapsın. Ama eğer size 20 yıllık bu haklarınız verilmezse seçimde iktidara oy vermeyerek tepkinizi gösterin. Bu mücadeleyi siz kazanacaksınız. Ben bu kalabalığı görünce inandım; kadro gelecek. Başarılarınız ve örgütlü halinize birlikte sürdürmenizi diliyorum” sözlerini kullandı.