Çavuşoğlu’ndan ‘Ermenistan’ açıklaması: Uçuşlar yakında başlayacak

Çavuşoğlu’ndan ‘Ermenistan’ açıklaması: Uçuşlar yakında başlayacak
27 Aralık 2021 12:33

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yıl sonu değerlendirme toplantısında Ermenistan’la normalleşme adımlarına ilişkin yaptığı açıklamalarda “İstanbul-Erivan uçuşları yakında başlayacak” dedi.

 

 

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

 

 

(Ermanistan) her iki taraf özel temsilcilerini atadı. İlk toplantı Moskova’da gerçekleşecek. Biz ilk toplantıdan önce temasların doğrudan olmasını istiyoruz. Karşılıklı ziyaretler dahil doğrudan temasa geçip yol haritası belirlenmesi gerekiyor, ilişkilerin normalleşmesi için hangi adımlar atılacağına dair.

 
Biz Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. PKK YPG bölücü terör örgütüdür. Türkiye’de başaramadıklarını Irak’ta başarmaya çalışıyorlar. PKK’nın hedefi her yerde aynıdır. Rejim ile ilişkilerimiz bir tarafa, terör örgütleri ile mücadele ortak menfatimizdir. Son zamanlarda bu çerçevede özel bir görüşme olmadı.

 
Taliban yönetimi farklı ülkelerden teklifler alacağını söyledi, bu da doğal. Biz de Katar ile birlikte havalimanının işletilmesi konusunda anlaşmaya vardık. Ekiplerimiz kabile gitti, teklifleriniz verildi. Bu süreçte farklı ülkelerin de teklif vermesi doğal. BAE ile Katar ile olduğu gibi bu konuda oturup da bir görüşmemiz olmadı. Anlaşma sağlanırsa havaalanı isletilebilir, başka bir ülke ile de anlaşılırsa o da onların bileceği bir konu.

 
(ABD ile ilişkiler, F-35) şu anda F-35’lerin alımı konusunda bir sıkıntı var. F-35 konusunda kongredeki durum, kongrenin de ikna edilmesi gerekiyor. Bazı konularda olumlu adımlar atarsak kongre de ılımlı olur. F-35 alınmayacağına göre verdiğimiz paranın geri ödenmesi gerekiyor ya da yerine başka bir şey alınması gerekiyor.