Burhan Kuzu’dan vatandaşa çirkin cevap: ‘Biz gelmeseydik fareler gibi aç kalacaktın.’

Burhan Kuzu’dan vatandaşa çirkin cevap: ‘Biz gelmeseydik fareler gibi aç kalacaktın.’
24 Ağustos 2013 22:32

AKP Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Twitter hesabından yine bir skandala imza attı. Vatandaşın sorusuna kızan Kuzu “Biz farelerin aç gezdiği bir Türkiye devraldık” dedikten sonra “biz gelmesek sen bile belki aç kalacaktın. Şükür ve dua edin bize” cevabını verdi. Kuzu’nun bu aşağılayıcı üslubu büyük tepki gördü.

Oysa 11 yıllık AKP iktidarında patronlar, bankalar, müteahhitler kat kat büyürken emekçilerin alım gücü daha da düştü.

Evrensel gazetesi’nin haberine göre, KESK Araştırma Departmanının hazırladığı Ağustos Ayı Raporu ise, Milletvekili Kuzu’yu yalanlıyor. Raporda; Türkiye ekonomisinde kriz sinyallerinin arttığı, emekçilerin reel ücretlerinin düştüğü ve gelir dağılımının giderek bozulduğu ifade ediliyor. Raporda hükümetin ekonomiye sermayenin kâr mantığıyla yaklaştığı, emekçilerin alım gücü ve ücretlerinin reel olarak düştüğü kaydedildi: “Hükümet, ekonomideki sıkışmayı emeğin kazanımlarını ve karşılığını tırpanlayarak rahatlatmaya çalışmaktadır. Kamu emekçilerinin geçmiş dönem refah kayıplarının telafi edilmesi bir yana, enflasyon artı büyüme seviyesinin yaklaşık yarısına denk gelen bir ücret artışını kamu emekçilerine dayatmıştır. Kamu emekçilerini en çok etkileyen gıda enflasyonu ve büyümeden pay hesaplandığında yüzde 15, geçmiş dönem refah kayıplarıyla birlikte hesaplandığında ise yüzde 22’lik bir zam hakkı olan kamu emekçilerine ortalamada yüzde 4.3 zam yapılmıştır. En son kamu emekçilerinin TİS sürecinde de görüldüğü gibi kriz dönemlerinin yaklaştığı süreçlerde AKP hükümetinin ücretleri baskılama ve ücret dışı gelirleri törpüleme uygulamaları sıklaşmakta, bölüşüm sorunu daha ağır bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Kriz sinyallerinin giderek arttığı ifade edilen raporda şu ifadelere yer verildi: “2013 yılının Eylül ayına doğru yaklaştığımız şu günlerde ise küresel ekonomik durgunluğun merkez ülkelerden çevre ülkelere ihraç edilmesi ile Türkiye’nin de içinde bulunduğu çarpık-spekülatif piyasalara ve ithalata bağımlı ekonomilerde ekonomi tepetaklak bir seyir içinde.”

ZAMLAR GELMEYE BAŞLADI!

KESK Araştırma Departmanı’nın raporunda önümüzdeki döneme dair zam sinyalleri geldiği de ifade ediliyor:

AKP’nin kaderini döviz kuruna teslim ettiği ekonomide dolar yükseliyor, enerjide dışa bağımlılıkla birlikte elektriğe, benzine ve gaza zam, AKP’nin sınıfsal tercihiyle birlikte tek çözümü olarak emekçi halka dayatılıyor. Geçtiğimiz ay dolar fiyatlarındaki artış, kömüre, petrole, gaza ödenen dövizin TL karşılığında yüzde 8’lik bir artışı beraberinde getirmiştir

 

 

Kaynak:OdaTV