Buğdaydaki artış ekmek fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Buğdaydaki artış ekmek fiyatlarına nasıl yansıyacak?
1 Haziran 2024 11:04

Buğday fiyatları zorlu iklim koşulları ve tedarik sorunları nedeniyle artarken bu artışın ekmek fiyatlarında yeni bir zamma sebep olup olmayacağı da merak konusu oldu.

 
Buğday fiyatları, zorlu iklim koşulları ve tedarik konusundaki sorunlar nedeniyle arttı.

Buğday maliyetlerindeki artışın Türkiye’deki unlu mamuller piyasasını nasıl etkileyeceği ve ekmek fiyatlarında yeni bir artışa gidilip gidilmeyeceği de merak konusu oldu.

 

 

KÜRESEL BUĞDAY FİYATLARI ARTIYOR

 
Buğday fiyatları dünya üzerindeki iklim olaylarının etkisiyle küresel tarafta artış gösterdi.

Avrupa borsalarında vadeli buğday kontratlarının fiyatı Mart 2023’ten bu yana görülen en yüksek seviye çıktı. Eylül vadeli buğday fiyatı yüzde 2’den fazla artarak ton başına 367,50 Euro seviyesini gördü. Böylece buğday fiyatı ay başından bu yana neredeyse yüzde 18 arttı.

 

Geçen hafta da küresel buğday fiyatlarında sert artış yaşanmıştı. ABD’de geçen hafta buğday fiyatı yüzde 7,9 arttı.

Karadeniz’de buğday arzına yönelik endişelerin devam etmesi ve Rusya’da kuraklık olabileceğine dair endişeler buğday fiyatlarındaki yükselişin tetikleyicisi oldu. Ukrayna’daki kuraklık ve Batı Avustralya’daki tarihi düşük yağışlar da piyasadaki tedirginliği artırdı.

Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı Rusya’da 2 milyon hektarlık alanın donlardan etkilenmesi arz endişelerini güçlendirdi.

 

 

‘EKMEK ZAMMI ŞİMDİLİK GÜNDEMDE YOK’

 
Sozcu.com.tr’ye bilgi veren fırıncılar zammın henüz gündemlerine olmadığını söyledi. Ekmek fiyatlarına daha yeni zam yapıldığını hatırlatan fırıncılar bu yapılan zammın da önümüzdeki dönemdeki maliyetlerin bir kısmını karşılayabileceğini belirtti.

Tahıl üreticileri ise Türkiye’deki iç piyasanın yurt dışı kaynaklı gelişmelerden bu yıl daha az etkileneceğini öngörüyor.

‘Konu ile ilgili bilgi veren İTO Meclis Başkan Yardımcısı ve Ekmek, Un ve Unlu Mamüller Meslek Komite Üyesi olan Selim Şimşek yakın zamanda 200 gram ekmeğin 10 TL olarak belirlendiğini hatırlatarak, “Son aldığımız zam, normal şartlarda gelmesi gereken zammın bir kısmını karşılayacaktır. Yakın zamanda ekmeğe zam gibi bir gündemimiz yok” dedi.

‘Çok çok olağanüstü bir durum olmazsa’ zam düşüncelerinin olmadığını belirten Şimşek, “İleriki zamanlarda durum ve şartlara bakılır. Çok zor bir durum olursa maliyetlerimizi yeniden belirleyip, kamu tarafı ile görüşerek yeni bir değerlendirme yaparız. Ancak yakın zamanda böyle bir durum yok” dedi.

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar ise pandemi dönemi ve Ukrayna savaşı sebebiyle dünyada bir gıda milliyetçiliği başladığını belirterek, TMO’nun bu nedenle stokları artırdığını ve Türkiye’nin dışarıdaki gelişmelerden daha az etkileneceğini söyledi.

Taşpınar, “TMO’nun elinde önceki yıllara göre daha fazla stok var. Ayrıca bu sene Ulusal Hububat Konseyi olarak 20 milyon 500 bin ton rekolte tahmini bekliyoruz. Türkiye’nin yeterli miktarda buğdayı olacak gibi görünüyor. Yurtdışındaki sıkıntılar Türkiye’de fiyat artışına sebep olmaz” dedi.