‘Bu depremin etkisi ortadan kaldırılmadan Marmara’da beklenen deprem gelirse Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı kalkar’

‘Bu depremin etkisi ortadan kaldırılmadan Marmara’da beklenen deprem gelirse Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı kalkar’
28 Mayıs 2023 09:03

Marmara depreminin Türkiye’nin ekonomik ve siyasi bağımsızlığına darbe vuracağını dile getiren Prof. Dr. Naci Görür, “Bir gün kalkacağız on binlerce canlarımız ölmüş. Bizim ‘deprem nerede olacak, nasıl olacak, kaç büyüklükte olacağını’ bırakıp yıkılmayacak yerleşim alanları kurmamız lazım” dedi.

 

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen “Afetler Öncesi Mühendislik Hizmetleri Çalıştayı” için deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremin aynı zamanda önemli bir ekonomik felaket olduğunu, benzer bir depremin İstanbul’da yaşanması halinde bunun bağımsızlığımızla da doğrudan ilgili olacağını söyledi.
Sözcü’den Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamaları şöyle:

 

 

“Güneydoğu depreminin ekonomik krizi henüz Türkiye’yi vurmadı”

 
“Şu anda Güneydoğu depreminin ekonomik krizi Türkiye’yi vurmadı. Çünkü her depremden sonra ekonomik krizler patlar. Yani Türkiye’de hani şu anda diyoruz ya ekonomik kriz var ekonomik sorunlar var. Daha Güneydoğu’nun, tüm Türkiye’nin üzerine gelmedi. Bunlar iki şekilde gelecek. Direkt depremle ilgili 11 il Anadolu Aslanlarıydı. En fazla üretimin, ihracatın yapıldığı bir yerdi. Şimdi sıfırlandı, her şeyiyle durdu. Onun Türkiye’ye geri teptireceği ekonomik krizler olacak. Şimdi orada iş yok, üretim yok. Millet işi nereden bulacak? O gençler, o insanlar ne yapacak, ne edecek?

 

 

“Bu depremin etkisi ortadan kaldırılmadan Marmara’da beklenen deprem gelirse Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı kalkar”

 

 
Bu durum ülkeye de yansıyacak. Çünkü Türkiye parayı gönderip oradaki sorunu çözecek durumda değil. Bence o kriz daha derinleşecek. Bazıları ‘Komplo Teorisi’ diyebilirler ama ben bu konuyu herkesle tartışmaya hazırım. Marmara’da beklenen deprem gelirse ve daha bu Güneydoğu depremlerinin etkisi büyük ölçüde ortadan kaldırılamamışsa, Türkiye’nin kesinlikle ekonomik bağımsızlığı kalkar, siyasi bağımsızlığı da kalmaz.

Şimdi Marmara Bölgesi’nde meydana gelen deprem bu 11 ilin depremdeki zafiyetinden, zararından çok daha fazla olacak. Çünkü İstanbul’da yoğunluk, nüfus fazla. Bir de yapı stoku yoğunluğu fazla. Gecekondu yüzde 60 düzeyinde. Türkiye sanayinin can damarı bu bölgede.

 

 

“Türkiye’nin bağımsızlığı da tartışmalı hale gelir”

 
Şimdi böyle bir deprem olduğu zaman İstanbul, ekonomik olarak Marmara Bölgesi diz çökecek ama Türkiye de ekonomik olarak tamamen bitecek. O zaman ben iddia ediyorum ki Türkiye’nin bağımsızlığı da tartışmalı hale gelecek.

 

 

“İstanbul o kadar büyük bir darbe yerse İstanbul’u, o bölgeyi bize bırakmazlar”

 
İstanbul o kadar büyük bir darbe yerse zaten İstanbul’u, o bölgeyi bize bırakmazlar. Yani ‘insanlık kültürü’ diye ayağını attı mı borçlu, harçlı, IMF’ydi, şuydu, buydu, bitti… Siyasiler halen bunların farkında değil. PKK, Kılıçdaroğlu’na arkada alkış çalıyormuş, yok böyle diyormuş. Abuk subuk şeyler konuşuyorlar. Koca koca devlet adamlarının konuşmalarını görüyor musunuz?

 

 

“Biz artık depremin nasıl, kaç büyüklükte olacağını bırakıp, yıkılmayacak yerleşim alanları oluşturmalıyız”

 
Deprem ülkesiyiz. Bir gün kalkacağız canlarımız ölmüş. 30 bin kişi ölmüş, 100 bin kişi ölmüş. Bizim artık bu asırda deprem nerede olacak, nasıl olacak, kaç büyüklükte olacağı bırakıp depremde yıkılmayacak yerleşim alanlarını oluşturmalıyız. Devletin buna eğilmesi lazım.”