Borçlu 70 AVM bankalara devredildi

Borçlu 70 AVM bankalara devredildi
17 Aralık 2023 08:16

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yeni alışveriş merkezi (AVM) yapımı ve açılmasının büyük oranda durduğunu belirterek, “Türkiye’de yaklaşık 450 AVM var ve bunlardan 70’i finansman sıkıntısı nedeniyle borç aldığı bankalara devredildi” dedi.

 

 

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da “İktidarın sanayiden anladığı AVM yapmak. Ülke kaynakları betona yatırmak” diye konuştu.

 

 

SANAYİ DEĞİL BETON

 

Sözcü TV’de yer alan habere göre TBMM’de Sanayi Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan Bakırlıoğlu şunları söyledi: “İktidara göre sanayinin milli gelirdeki payı 2002 yılında yüzde 20’ymiş, 2022 yılında ise yüzde 26.4’e çıkmış. Sizin sanayiden anladığınız AVM yapmak. 21 yılda bol bol alışveriş merkezi açıldı, yazlık-kışlık saraylar yapıldı. Ülke kaynakları 21 yıl boyunca betona harcandı. Hasta garantili şehir hastaneleri açıldı. Araç geçiş garantili otoyollar, köprüler, tüneller, yolcu garantili hava limanları yapıldı. Kütahya’da da Zafer Havalimanı yapıldı. 50 bin yolcunun bir yıl içerisinde kullandığı bir havalimanına siz 1 milyon yolcu garantisi verirseniz, 50 milyon Euro’ya mal ettiğiniz bu havalimanına dönem sonunda 250 milyon Euro gelir garantisi verirseniz, kimse imalatla sanayiyle uğraşmaz.”
Bir avuç yandaşa

 
CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “21 yılda kaynakları bir avuç yandaş müteahhide harcadınız. Nitelikli eğitim, bilimsel eğitimi rafa kaldırdınız, yabancı yatırımcıyı kaçırdınız’’ dedi.