Bodrum’da sezonluk kiralar uçtu: Yüzde 70 artış

Bodrum’da sezonluk kiralar uçtu: Yüzde 70 artış
20 Mayıs 2024 09:19

Sezonun açılmasıyla Bodrum’da daire ve villa fiyatlarında artış yaşandı. Yüzde 70’leri geçen artışların yaşandığı ilçede, bazı bölgelerde günübirlik kira fiyatları 1 milyon lirayı buluyor.

 

Fotoğraf: Bodrum Belediyesi

 
Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum’da, konut satışı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 16 düşerken, yaz sezonun gelmesiyle sezonluk daire ve villa fiyatlarında haraketlilik yaşanıyor. Yeni sezonda lüks villaların günlük kirası 1 milyon lirayı buluyor.
Gazete Duvar’dan Selçuk Arslan’ın haberine göre 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını sonrası büyük kentlerden çok sayıda göç alan Bodrum’da hem yapılaşma hızı hem de konut fiyatları büyük artış göstermişti. Bu artış, satılıklarda olduğu gibi sezonluk ev ve villaların kira fiyatlarını da etkilemişti. İlçede yüzde 100’ü aşan artışlar yaşanmıştı.

 

 

Yaz sezonun nisan ayında başladığı Bodrum’da, değişen bir şey yok. Sezonluk kiralıklarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 70 oranında bir artış yaşandı. Bu artış bazı bölgelerde ise konutların niteliğine göre yüzde 100’u bulmuş durumda.

Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği (BEMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Zeki Öztuncay, “Satılık ve kiralık konut fiyatlarına baktığımızda geçen seneye göre enflasyon oranına paralel olarak yüzde 70 civarında fiyat artışları görüyoruz. Ancak çok özel konutlarda yüzde 100’e varan artışlarla da karşılaşmamız mümkün. Burada önemli olan istenilen fiyatlara kiracıların bulunmasıdır. Şu sıralarda bölgemizde kiralamalarda düşüşler yaşanmakta. Bu bağlamda evlerine kiracı veya satıcı çıktığında belirlenen fiyatlar üzerinden indirim yaşanıyor ve uzlaşı yoluna gidiliyor. Fiyat artışlarıyla beraber insanların 4 ay tatil yapma imkanı kalmadı. Bu nedenle 4-5 aylık kiralama talepleri de azaldı. Bu sene her ne kadar fiyatlarda artışlar yaşansa da ev kiralık ev sayısında düşüşler var” diye konuştu.

 

 
KİRA ARTIŞINA ENFLASYON ETKİSİ

 
Atayolu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Kaya, kiralıklardaki artışa enflasyonun direk etki ettiğine dikkat çekti. Yükselen banka faizlerinin direkt olarak alım gücünü zorlaştırdığını belirten Kaya, bu durumun kiralıklarda fırsata dönüştüğünü ifade ederek “Ev sahipleri doğal olarak ev kiralarını aylık ihtiyaçlarını baz alarak yükselen fiyatlara karşı bir direniş psikolojisi içindeler. Bizler hem ev sahibi hem kiracı haklarını eşit şekilde savunmada yükümlüyüz. Kira fiyatlarının artışında en eleştirdiğimiz nokta, artışların biz gayrimenkul uzmanlarının fikri baz alınmadan ‘komşum şu fiyata verdi” algısıyla belirlenmesi. Bu noktada bir denetimsizlik hali mevcut” dedi.